Hemiplejik olgularda ayak bileği plantarfleksör spastisitesinin değerlendirilmesinde modifiye ashworth skalası, modifiye tardieu skalası ve elektrofizyolojik ölçümler arasındaki ilişki
The relationship between modified ashworth scale, modified tardieu scale, and electrophysiologic measurements in assessment of ankle plantar flexor spasticity in hemiplegic cases
- Tez No: 714434
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Üst motor nöron lezyonu, normal hareketlere karşı artmış direncin görüldüğü kas spastisitesine neden olabilir. Spasitisite bazen hastaların yürüme ve fonksiyonel yeteneklerinde bozulmaya yol açabilir ve tedavi edilmesi gerekebilir. Rehabilitasyon kliniklerinde sıkça rastlanılan spastisitenin tanı konulması kolay, ancak değerlendirilmesi ve tedavisi zordur. Çalışmamızda Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatarak tedavi edilen inme hastalarının ayak bilek plantar fleksör spastisitesinin değerlendirilmesinde klinik ve elektrofizyolojik parametrelerin kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmaya ayak bilek plantar fleksör spastisitesi olan 60 ime hastası alınmıştır. Tüm hastaların spastisitesi klinik olarak Modifiye Ashworth Skalası(MAS) ve Modifiye Tardieu Skalası (MTS) ile ölçüldükten sonra elektrofizyolojik olarak H ve T refleksleri ölçüldü. H amplitüdü M amplitüdüne bölünerek H/M, T amplitüdü M amplitüdüne bölünerek T/M oranları elde edildi. MAS ve MTS birbirleri ile korele bulundu. MAS ile elektrofizyolojik parametreler arasında korelasyon saptanmazken, MTS ile H/M ve T/M arasında korelasyon bulundu. Hastaların yaşı, cinsiyeti, hastalık süresi, Brunstrum düzeyleri, Fonksiyonel ambulasyon skalası değerleri ile MAS ve MTS arasında ilişki saptanmadı. Sonuç olarak MAS ve MTS spastisite değerlendirilmesinde en sık kullanılan ölçeklerdir. Subjektif olmakla birlikte elektrofizyolojik ölçümlerle korelasyon saptanması da güvenilirliklerini desteklemektedir. MAS'ın uygulanması MTS'den kolay olsa ve daha az zaman gerektirse de subjektif kararlara bağlı olması MAS'ın klinik kullanım için gerekli özellikleri tam karşılamadığını göstermektedir. Buna karşın spastisiteyi değerlendirmede, yüksek güvenilirliğe sahip, kas boyu ve dinamik kontraktür hakkında bilgi veren MTS'den de yararlanmak uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Upper motor neuron lesions can cause muscle spasticity, which is characterized by increased resistance to normal movements. Spasticity can cause a patient's walk and functional skills to be distorted, and it must be treated. Spasticity, which is common in rehabilitation clinics, is simple to diagnose but difficult to assess and treat. The aim of the study is to compare the clinical and electrophysiologic parameters in the assessment of ankle plantar flexor spasticity of stroke inpatients in Ankara Physical Medicine And Rehabilitation Traning and Research Hospital. The study consisted of 60 stroke patients who have ankle plantar flexor spasticity. After clinically measuring spasticity with the Modified Ashworth Scale (MAS) and Modified Tardieu Scale (MTS), all patients' spasticity was electrophysiologically measured with H- and T-reflexes. H/M rates were calculated by dividing the H amplitude by the M amplitude, and T/M rates were calculated by dividing the T amplitude by the M amplitude. MAS and MTS were found to be corelated. No correlation was found between MAS and electrophysiological parameters whereas a correlation between H/M and T/M and MTS. There was no correlation between patients' age, gender, duration of the disease, Brunnstrum stages, functional ambulation scale values, and MAS or MTS. In conclusion, the MAS and MTS scales are the most commonly used scales in spasticity assessment. In addition to subjectivity, the correlation found with electrophysiologic measurements supports the reliability. Although the application of MAS is simpler and takes less time than MTS, the fact that it is linked to subjective decisions indicates that MAS fails to meet the required characteristics for clinical application. In assessing spasticity, it is appropriate to use MTS, which provides information about muscle length and dynamic contracture and is highly reliable.