Spiritual Strength: The use of Acceptance and Commitment Therapy (ACT) with Muslim Clients
Manevi Kuvvet: Kabul ve Kararlılık Terapisi'nin (KKT) Müslüman Danışanlarla Kullanılması
  1. Tez No: 714519
  2. Yazar: AHMET TANHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DANIEL LINNENBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Rochester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ABD'de yaşayan Müslümanların sayısı gittikçe artmaktadır ama bu topluluk üç temel sebepten dolayı marjinalleştiriliyor: İslam ve Müslümanlar hakkında medyada verilen yanlış bilgi, psikolojik danışman gibi zihinsel alanlarda çalışan sağlık çalışanlarının Müslümanlar ve İslam konusundaki bilgi eksiklikleri ve Müslümanlar arasında sayısı çok az olduğu halde yanlış hareket eden marjinal kişilerin veya grupların davranışları. Yukarda sayılan nedenlerden dolayı Müslümanlar ayrımcılığa maruz kalmakta ve psikolojik danışmanlık servislerini arama ve kullanmaktan uzak kalmaktadırlar. Bu durumda Müslümanların sorunlarını daha iyi anlamak için psikolojik danışmanların temel bir görevlerinden birisi de İslam ve Müslümanlar hakkındaki bilgilerini artırmak. Bu araştırmada/tezde, araştırmacının üç önemli amacı var: Birincisi, psikolojik danışmanlıkta manevi ve kültürel yönlerin rolü, ve bunların Müslümanlara psikolojik danışmanlık servisleri verilirken nasıl daha etkili bir şekilde kullanılabileceği. İkincisi, psikolojik danışmanların Müslümanlara psikolojik danışma servisi sağlarken kültürel ve manevi olarak daha hassas olmaları için İslam'daki temel kavramların belli bir çerçeve içerisinde tanımlanması. Üçüncü ve son amaç, Kabul ve Kararlılık Terapisinin (KKT) temel yapılarını ve bu modelin İslam'ın temel kavramlarıyla nasıl örtüştüğünü açıklamak. Araştırmacı önceki araştırmalara yer vererek ve iki Müslüman danışanla KKT'yi nasıl kullandığını açıkladı. Bütün bunlardan temel amaç okuyucuya (psikolojik danışman gibi zihin ve ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellere) Müslüman danışanlarla çalışırken kültürel/dini açıdan daha hassas psikolojik danışmanlık servisleri sağlamada yardımcı olmak.
Özet (Çeviri)
The Muslim population is increasing in the U.S., yet this population has been marginalized due to three main factors: Misinformation or disinformation by the media, the lack of factual understanding regarding Islamic spiritual and religious practice on the part of counseling professionals, and the acts of a very small number of radicals. Thus Muslims avoid being assertive in seeking and staying in counseling due to overt and unintentional discrimination. It is the counseling profession's responsibility to extent its knowledge base and understanding about the issues and concerns of the Muslim community, including the religious and spiritual tenets of Islam. The author has three main goals in this paper. The first one is to cultivate awareness of multicultural and spiritual aspects and their role in the counseling process for Muslim clients. The next one is to enumerate particular tenets of Islam to increase awareness of Muslim spiritual practices and to provide a basic framework for understanding Islam, thus enabling counselors to be culturally and religiously sensitive with their Muslim clients. The final goal of this thesis is to explain the basics of Acceptance and Commitment Therapy (ACT) and how it is congruent and effective with the tenets of Islam. It provides this information through a literature review and with two Muslim case studies from a spiritual strength and ACT perspective, thus enabling the reader to provide cultural/religious sensitive counseling services to Muslim clients.