İdiyopatik hipogonadotropik hipogonadizmli erkeklerde tedavi öncesi ve sonrası diürnal leptin düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 91779
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Leptin 167 amino asitten oluşmuş protein yapıda bir hormondur. Leptin ilk tespit edildiği yıllarda şişmanlıkla ilgili bir hormon olarak kabul edilmiştir. Fakat daha sonra birçok endokrin hastalıklarda serum seviyelerinin düştüğü ya da yükseldiği gösterilmiştir. Leptin ve testosteron arasında ters orantı olduğu bildirilmiştir. Leptinin genelde yağ dokusunda bulunması, beynin ise yağdan zengin bir organ olması ve leptin reseptörlerinin beyinde çok fazla bulunması nedeniyle leptinin hipotalamik bölge ile ilişkisini araştırmak için bu çalışma planlanmıştır. IHH'li hastalarda leptin seviyeleri yüksek testosteron seviyeleri düşüktür. IHH'li hastalar tedavi edildikten sonra teorik olarak leptin seviyelerinde düşme ve testosteron seviyelerinde yükselme beklenir. IHH teclavisinin belli bir aşamasında serum leptin seviyelerini ölçmenin bize tedavinin değerlendirilmesinde yardımcı olup olamayacağım araştırdık. Bu çalışma Gülhane Askeri Tıp Akademisi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Bilim Dalında Ekim 1998-Ocak 2000 tarihleri arasında 14 idiyopatik hipogonadotropik hipogonadizmli hasta ve herhangi bir hastalığı olmayan 6 kontrol grubu olgusunda çalışılmıştır. Hastaların ortalama VKİ'leri 21.94 (24.1-18.9), kontrol grubunun VKİ'leri ise 22.41 (20.9-23.4) idi. Tüm hastalar aynı diyete tabi tutuldular. Tüm olgulara GnRH testi, koku testi, cella CT yapıldı. Ayrıca testis hacmi ölçüldü. Yine tüm olguların FSH, LH, Serbest Testosteron, Total Testosteron, SHBG, DHEAS ve PRL seviyeleri ölçüldü. 41IHH'li tüm olgulardan tedaviden önce ve tedavinin 6. ayında bir gün boyunca saat başı kan alındı. Örneklerin içerisindeki leptin seviyeleri ölçüldü. Aynı işlem kontrol grubuna da yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Leptin is a peptide hormone which consists of 167 AA. Leptin, when it was first discovered, had been accepted as an obesity-related hormone. But, later on, it was shown that leptin levels will increase or decrease in many endocrinopathies. It was stated that there is a opposite tendency between testosterone and leptin. Because leptin exists in fat tissues, and brain is a fat-rich organ, there are a lot of leptin receptors in the brain, so this study is initiated to investigate leptin' s relationship with hipotalamic region. In the patients with IHH, leptin levels are high but testosteron levels are low. After the treatment of IHH patients, decrease in leptin levels, and increase in testosterone levels are expected theoritically. We investigated if measuring the leptin levels in a specific stage of the IHH treatment helps us in the evaluation of treatment or not. This study was done in Gülhane Military Medical Academy, department of Internal Medicine and Endocrinology between October 1998 and January 2000 on 14 patient with idiopatic hypogonodotropic hypogonadism, and on 6 control group involvement with no illness. The average BMI of the patients was 21.94 (24.1-18.9), and the average BMI of the control group was 22.41 (20.9-23.4). All the patients were fed on the same diet. GnRH test, smell test, and cella CT were applied to all involved. Besides, testicles volumes were measured. FSH, LH, Free testosterone, total testosteron, SHBG, DHEAS and PRL levels of all involved were measured. In all IHH patients, before the treatment, and in the sixth month of the treatment, blood samples were taken for one day long hourly. And leptin levels were measured in these samples. The same were done for the control gruup. 43Daily leptin changes of before and after the treatment of the IHH patients, and control group were found to be statistically significant (pO.OOl). When the before and after the treatment statistical graphics of IHH patients were compared, between the hours 5 and 11, statistically significant decreases were observed in leptin levels of after the treatment measurements (pO.OOl). Between the hours 19 and 21, statistically significant changes were observed. 44