Av hayvanlarının yaşamsal alanlarını belirleme ve 3 boyutlu haritalar üzerinde gösterme: Çanakkale örneği
Habitat determination of hunting animals and visualisation on 3D maps: Çanakkale example
  1. Tez No: 714578
  2. Yazar: DURSUN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT AYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ili Yenice İlçesindeki avlak alanların topografik yapısı, bitki örtüsü ve mevsimsel durumlar göz önüne alınarak, doğal yaşam envanterinin Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışma zaman aralığı 2019-2022 yıllarını kapsamakta olup mevcut belirlediğimiz türler hakkında doğrudan (gezi-gözlem, arazi gezisi) ve dolaylı olarak (dışkı, ayak izi, foto kapan )gözlem teknikleri uygulayarak yürütülmüştür. Ayrıca Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Çanakkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü 2000-2022 yılları arası yaban hayatı verileri kullanılarak sayısal haritalar ve veriler ışığında isabetli hedeflere ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bölgede bulunan havyan türleri ve habitatları CBS yakınlık analiziyle belirlenmiştir. Hayvanların üreme tarihleri, türlerin sayısı sözel bilgi (öznitelik) olarak veri tabanına eklenmiştir. Çalışma sonucunda avlak alanların konum verileri ile belirlenmektedir. Konumsal alanları belli olan avlak bölgelerinin avcılar açısında eğim, bakı, yükseklik, bitki örtüsü gibi parametreler ele alınarak risk faktörün yüksek ve düşük olduğu yerler belirlenerek risk analiz yapılmıştır. Belirlenen türler ARCGIS 10.5 harita programı ile bölge meşcere haritası, doğrudan ve dolaylı gözlem tekniklerinden üretilen verilere bağlı olarak 3 boyutlu yaşamsal alan haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the topographic structure of the hunting areas in Çanakkale province Yenice was intended to be created using Geographic Information Systems, taking into account the vegetation and seasonal conditions. The working time interval has been covered in 2019-2022 years and has been carried out by applying direct (trip-observation, field trip) and indirect (disc, footprint, photo grabby) observation techniques about the species we have identified as present. In addition, the Directorate of Çanakkale Forestry Region, Çanakkale Directorate of nature Protection and National Parks has achieved accurate targets in the light of numerical maps and data using wildlife data from 2000-2022. Based on the results obtained, the types and habitats of the carrots in the region were determined by CBS proximity analysis. The date of animal reproduction, the number of species, has been added to the database as verbal information (attribute). As a result of the study, the position data of the avelation fields is determined. Risk analysis has been done by addressing parameters such as slope, baki, height, vegetation in the angle of predators in the regions of the land where the risk factor is high and low. The specified species ARCGIS 10.5 map program and the region mescere map have been created, depending on data generated from direct and indirect observation techniques, 3-dimensional life space maps have been created.