Vicia faba L.'da demir (FeCI3) toksisitesinin anatomik etkilerinin araştırılması
Investigation of the anatomical effects of iron (FeCI3) toxicity in Vicia faba L.
  1. Tez No: 714607
  2. Yazar: TEMEL BATUHAN KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, demir (Fe) ağır metalinin Vicia faba L.'da teşvik ettiği fizyolojik ve anatomik toksisite araştırılmıştır. Fizyolojik parametreler olarak çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık kazanımı ele alınmıştır. Anatomik değişimler ise kök ucu hücrelerinden alınan enine kesitlerin mikroskop altında incelenmesiyle belirlenmiştir. V. faba tohumları bir kontrol ve üç uygulama olarak, toplam dört gruba ayrılmıştır. 72 saat süresince kontrol grubu tohumlar çeşme suyu, uygulama grubundaki tohumlar ise Fe'nin 25, 50 ve 100 mg/L dozuyla çimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physiological and anatomical toxicity induced by the heavy metal iron (Fe) in Vicia faba L. was investigated. Germination percentage, root length and weight gain were considered as physiological parameters. Anatomical changes were determined by examining the cross sections taken from root tip cells under the microscope. V. faba seeds were divided into four groups as one control and three treatments. During 72 hours, the seeds in the control group were germinated with tap water, and the seeds in the application group were germinated with 25, 50 and 100 mg/L Fe.