Vicia Faba L.da salisilik asit uygulamasının simbiyotik azot fiksasyonu üzerine etkisi
Effects of salicylic acid application on simbiotic nitrogen fixation in vicia faba l.
  1. Tez No: 77570
  2. Yazar: SEVDA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ C GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV ÖZET VIC1A FABA L.'DA SALİSİLİK ASİT UYGULAMASININ SİMBİYOTİK AZOT FİKSASYONU ÜZERİNE ETKİSİ KURT, Sevda Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Avni Güven Ağustos 1998, 49 sayfa Bu çalışmada, simbiyotik azot fıkse eden Vida faba L. bitkilerine uygulanan salisilik asitin (SA), protein, total azot ve klorofil içerikleri üzerine etkisini incelemek amaç edinilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, 100 ppm S A uygulanan bitkilerde yaprak klorofil ve protein miktarları artmıştır. 500 ppm SA uygulanan bitkilerde ise, yaprak klorofil miktarı artmasına rağmen, protein miktarında bir değişme olmamıştır. Diğer yandan, bu uygulamalar sonucunda, bitkilerin gövdesindeki total azot miktarı azalırken, kökteki total azot miktarı artmıştır. Steril toprakta geliştirilen bitkilerde ise, yaprak proteini, klorofil ve total azot miktarlarının azaldığı saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : Vida faba L, salisilik asit, yaprak proteini, total azot, klorofil.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT EFFECTS OF SALICYLIC ACID APPLICATION ON SYMBIOTIC NITROGEN FIXATION IN VICIA FABAL L. KURT, Sevda Msc in Biology Department Supervisor: Prof. Dr. Avni Güven August 1998, 49 pages In this study, it is aimed to investigate effect of salicylic acid (SA) which applied to symbiotically nitrogen fixing Viciafaba L. on protein, total nitrogen and chlorophyll contents. According to the obtained results, 100 ppm S A increased the amount of leaf chlorophyll and protein. Although, 500 ppm SA increased the chlorophyll con tents, it didn't change leaf protein in plants. On the other hand, the amount of nitrogen in stems was decreased while it was increased in roots at the result of this applications. It was found that the amount of leaf protein, chlorophyll and total nitrogen were decreased in plants that growth in sterile soil. Keywords : Vicia faba L., salicylic acid, leaf protein, total nitrogen, chlorophyll.