A proposed national framework for professional teaching standards in North Cyprus
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Öğretmenlik Mesleği Standartları için Ulusal Çerçeve Önerisi
  1. Tez No: 714623
  2. Yazar: HALE ALİBABA ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eğitim sisteminde ulusal çerçeve olarak kullanılabilecek öğretmenlik mesleği standartlarını oluşturmaktır. Bu amaca ulaşmak için araştırmada karma yöntem kapsamında aşamalı keşfedici desen kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında nitelden nicele doğru gidilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda araştırmanın gelişim sürecini belirlemek için amaçlı örneklem yöntemi ile eğitim uzmanlarından oluşan bir grup (EE) ve çalışmada standartların boyutları ile taslak öğretmenlik standartlarını belirlemek için yine amaçlı örneklem yöntemi ile bir çalışma grubu (WGM) oluşturulmuştur. Çalışma grubunda, öğretim üyeleri, bakanlık uzmanları, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğretmen sendikaları eğitim sekreterleri olmak üzere toplam 17 kişi yer almıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nicel boyutun örneklemi, seçkisiz atama yoluyla belirlenen 119 yönetici, 490 öğretmen, 42 öğretmenler sendikası yönetim, disiplin ve yürütme kurulu üyeleri, 52 akademisyen ve 32 Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yöneticileri, baş/denetmen ve eğitim uzmanları olmak üzere toplam 735 kişiden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, nitel boyutta, çalışmanın gelişim sürecini belirlemeye yönelik eğitim uzmanlarına dönük olarak Geliştirme Süreci Görüşme Formu, KKTC ulusal standart çerçevesi için gerekli olan boyutların belirlenmesi amacıyla çalışma grubu üyelerine dönük olarak Paydaşlar için Görüşme Formu 1 ve bu boyutlara uygun taslak meslek standartlarının belirlenmesi amacıyla da yine çalışma grubu üyelerine dönük olarak Paydaşlar için Görüşme Formu 2 kullanılmıştır. Nicel boyutta ise, çalışma için hazırlanmış olan Taslak Öğretmenlik Mesleği Standartları Ölçeği ilgili paydaşlara dönük olarak kullanılmıştır. Ölçekte, araştırmanın çalışma grubu tarafından belirlenen dört boyut ve bu boyutlara ilişkin 52 standart maddesi yer almıştır. Çalışmanın veri toplama ve analizi sürecinde, nitel ve nicel süreçler uygulanmıştır. Nitel veriler, içerik analizi yapılarak, kategorilere ayrılmıştır. Bu kategorilerden yola çıkılarak, temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Nicel veriler ise, Rasch model ile analiz edilmiştir. Bu modele dayalı olarak, (1) öğretmenler, (2) okul yöneticileri, (3) akademisyenler ve uzmanlar ve (4) tüm gruplar olmak üzere dört yüzey kullanılmış ve her bir yüzeyde standartların ağırlıklı kareler ortalaması (MNSQ) hesaplanmıştır. Araştırmanın amacına dönük olarak yapılan işlemler ve analizler sonucunda, öncelikle var olan durum, süreçler, çalışma grubu, çalışmanın biçimi ve çalışma teknikleri eğitim uzmanlarıyla yapılan yüzyüze görüşmeler sonucunda belirlenmiştir. Belirlenmiş olan süreçte, eğitim uzmanları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik mesleği standartlarını belirleme adı altında birtakım çalışmaların başlatılmış olduğunu, fakat bu çalışmaların henüz bir sonuca bağlanmadığını belirtmişlerdir. Araştırmanın yürütülebilmesi için gerekli olan süreçler ise, bazı ülkelerin öğretmenlik mesleği standartları ve bu standartların nasıl geliştirildiğinin alanyazın taraması aracılığıyla belirlenmesi, çalışma grubu üyelerinin belirlenmesi ve bu grubun oluşturulması, alanyazından sırasıyla boyutların ve mesleki standartların belirlenmesi, bunların KKTC eğitim sistemine uygunluğunun belirlenmesi amacıyla çalışma grubu üyeleriyle yüzyüze görüşmeler yapılması ve tüm bu süreçler sonunda oluşturulan Öğretmenlik Mesleği Standartları Ölçeğinin ilgili paydaşlardan görüş almak için uygulanması olarak belirlenmiştir. Çalışma grubu üyeleri, 4 öğretim görevlisi, 4 bakanlık uzmanı, 3 okul yöneticisi, 4 öğretmen ve 2 sendika üyesi olmak üzere toplam 17 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın çerçevesi, boyutlar ve bu boyutlara ilişkin mesleki standartlar biçiminde belirlenmiştir. Çalışma için, yüzyüze görüşme tekniğinin kullanılması kararlaştırılmıştır. Belirlenmiş olan süreç doğrultusunda, öğretmenlik mesleği standartlarının“mesleki değerler ve uygulama,”“mesleki gelişim ve uygulama”,“öğretme-öğrenme süreci”ve“mesleki ilişkiler ve uygulama”olmak üzere dört boyutta toplanması uygun bulunmuştur. Mesleki değerler ve uygulama boyutunda, öğrenciye değer verme, rol model olma ve girişimcilik ile ilgili standartlar; mesleki gelişim ve uygulama boyutunda, öğrenme stratejilerine odaklanma, bilgide uzmanlık, araştırma becerileri ve aktif liderlik ile ilgili standartlar; öğretme ve öğrenme süreci boyutunda, pedagojik içerik bilgisi, izleme, değerlendirme ve dönüt olarak öğrenme aşamaları, öğrenmeyi planlama, öğrencilerin sorumlulukları ve özel gereksinmeler ile ilgili standartlar; ve mesleki ilişkiler ve uygulama boyutunda, iletişim ve işbirliği ile ilgili standartlar olmak üzere toplam 52 standart belirlenmiştir. Belirlenen boyutlar ve standartlar temel alınarak geliştirilmiş olan Öğretmenlik Mesleği Standartları Ölçeğinden elde edilen verilerin Rasch model ile analizi sonunda paydaşlar tarafından 45 maddenin kabul edildiği, 7 maddenin ise reddedildiği görülmüştür. Sonuç olarak, Kuzey Kıbrıs eğitim sisteminde kullanılmak üzere geliştirilen öğretmenlik mesleği ulusal çerçevesinin“mesleki değerler ve uygulama”(12 standart),“mesleki gelişim ve uygulama”(19 standart),“öğretme-öğretme süreci”(10 standart), and“mesleki ilişkiler ve uygulama”(4 standart) boyutları ile bu boyutlar için tasarlanmış toplam 45 öğretmenlik mesleği standardını içermesi kararlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop and propose the professional teaching standards (PTS) as a national framework for North Cyprus. The sequential exploratory model was used to manage the aim of this study. Data were collected using qualitative procedures first and then the quantitative procedures. In the qualitative part of the study, a group including educational experts (EEs) and a group including working group members (WGMs) were formed through purposive sampling. The educational experts group members were consisted of 7 people. The educational working group members were consisted of 17 people and comprised of faculty members, experts from the Ministry of Education, school administrators, teachers and educational secretaries of teachers' trade unions. In the quantitative part of the study, stratified random sampling has been applied. The samples of the quantitative part of the study include 119 school administrators, 490 teachers, 42 executive members of two teachers' trade unions, 52 faculty members and 32 experts from the Ministry of Education. The sample was composed of a total of 735 randomly selected key stakeholders. With regard to the qualitative data collection of the study, the Interview Form for Developmental Process (IFDP) was used to identify the developmental process with the educational experts, the Interview Form for Key Stakeholders 1 (IFKS 1) was used to identify the dimensions for professional teaching standards and the Interview Form for Key Stakeholder 2 (IFKS 2) was used to identify the draft professional teaching standards with working group members. Besides, Professional Teaching Standards Scale (PTSS) was developed and used to explore the extent to which the key stakeholders agreed with the draft professional teaching standards. The scale consisted of 4 dimensions and included 52 standard items. For data collection and analysis, qualitative and quantitative processes were applied. In the qualitative process, through content analysis, data were put into categories and then themes and sub-themes were identified. Quantitative data were analyzed using Rasch model. Based on this model, facets were identified as (1) teachers, (2) school administrators, (3) faculty members and experts, and (4) all groups and infit mean squares (MNSQ) of each standard item at each facet were calculated. As a result of application of the Interwiev Form for Developmental Process, existing situation, processes, working group, format of the study and study techniques were identified through face-to-face interviews with the educational experts. The educational experts revealed that a number of studies were started within the Ministry of Education for identifying the professional teaching standards, but these studies were not concluded yet. Processes that are necessary for conducting the study have been identified as establishing professional teaching standards and their developmental processes through literature review, determining the working group members, determining the dimensions and draft professional teaching standards through literature, having face to face interviews with the working group members for identifying their compliance with the TRNC's education system and administering the Professional Teaching Standards Scale to the key stakeholders for exploring the extend to which they agreed with the identified draft professional teaching standards. Working group consisted of 17 members as 4 faculty members, 4 experts from the Ministry of Education, 3 school administrators, 4 teachers and 2 education secretaries from each of the teachers' trade union. Format of the framework was identified as dimensions and the professional teaching standards. Face to face interviewing technique was decided to use as the study technique. In the study, Professional teaching standards were categorized under four dimensions, namely“professional values and practice”,“professional development and practice”,“teaching and learning process”and“professional relationships and practice.”Working group members were decided to include 52 professional teaching standards on valuing learners, being a role model and entrepreneurship of the“professional values and practice”dimension; professional teaching standards on focusing on learning strategies, knowledgeable expert, research skills, curricular knowledge and active leadership of the“professional development and practice”dimension; professional teaching standards on pedagogical content knowledge, learning as cycles of monitoring, assessment and feedback, planning learning, learners' responsibilities and special needs of the dimension on“teaching and learning process”; and professional teaching standards on communication and collaboration of the“professional relationships and practice”dimension. Basing upon the identified dimensions and professional teaching standards, the key stakeholders found 45 professional teaching standards fitting the values provided with the Rasch model but they found 7 of them misfitting the values given in the Rasch model. As a result, the national framework developed for professional teaching standards in Northern Cyprus was decided to include four dimensions called“professional values and practice”(12 standards),“professional development and practice”(19 standards),“teaching and learning process”(10 standards) and professional relationships and practice" (4 standards). As a result, a total of 45 professional teaching standards were identified under the aformentioned dimensions.