Üçüncü trimestirde erken doğum tehditi tanısı alan gebelerle sağlıklı bir süreç yaşayan gebelerin travmatik doğum algılarının karşılaştırılması
A comparison of traumatic birth perceptions of pregnant women diagnosed with premature birth threat in the third trimester and pregnant women who lived A HEALTHY process
  1. Tez No: 714633
  2. Yazar: NİDANUR ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştrmada üçüncü trimestirde erken doğum tehditi tanısı alan gebelerle sağlıklı bir süreç yaşayan gebelerin travmatik doğum algılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı, karşılaştırmalı tipte, Amasya il merkezinde bulunan Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisi ve Kadın Doğum Polikliniğinde üçüncü trimestırdaki erken doğum tehditi tanısı almış 78 gebe ile normal bir gebelik süreci geçiren 78 gebe olmak üzere toplam 156 gebe kadın ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, gerekli izinler alındıktan sonra,“Tanıtıcı Bilgi Formu ve Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında lisanslı GOP İBMM izni kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada gebelik haftası 32.42±2.05 olan ve EDT tanısı alan gebelerin TDAÖ puan ortalaması 92.74±28.20 iken gebelik haftası 38.58±0.96 olan ve normal gebelik yaşayan gebelerin TDAÖ puan ortalaması 38.24±25.83 olarak belirlenmiştir. 3. trimestırda EDT tanısı alan ve normal gebelik yaşayan gebelerin TDAÖ puan ortalaması eğitim ve yaş durumu açısından incelendiğinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır (p0,05). 3.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to comparison of traumatic birth perceptions of pregnant women diagnosed with premature birth threat in the third trimester and pregnant women who lived a healthy process. In this descriptive, comparative study, 78 pregnant women who were diagnosed with preterm birth threat in the third trimester and 78 pregnant women who had a normal pregnancy process, a total of 156 pregnant women, were studied in the Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital Gynecology Service and Obstetrics Clinic located in the city center of Amasya. The research data were collected by using the“Detaıled Informatıon Form and the Traumatic Birth Perception Scale (TCAS)”after the necessary permissions were obtained. The data obtained in the research were evaluated in computer environment using licensed GOP IBMM permission. In the study, the mean TDAS score of the pregnant women with a gestational week of 32.42±2.05 and diagnosed with EDT was 92.74±28.20, while the mean TDAS score of the pregnant women with a gestational week of 38.58±0.96 and a normal pregnancy was determined as 38.24±25.83. A statistically significant difference was found between the two groups when the mean TDAS score of the pregnant women who were diagnosed with EDT in the third trimester and had a normal pregnancy were examined in terms of education and age (p0.05).