Türkiye'de çocuk katılım örnekleri bağlamında katılımın çocuk yurttaşlığı üzerine etkileri
The effects of participation on child citizenship in the context of child participation examples in Turkey
  1. Tez No: 714634
  2. Yazar: TUĞBA CANBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA İREM ÇAKIRCA YÜCEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Yapabilirlik yaklaşımının teorik arka planıyla çocukların yurttaşlıklarını ve politikaya katılımını ele alan tez, dönüştürücü paradigmadan beslenen bir karma yöntem çalışmasıdır. Dönüştürücü paradigmanın teze katkısı, katılımın sadece bir kurgu olmadığı toplumlarda toplumsal eşitliğe erişilebileceği inancıyla ilgilidir. Tezde, politik özne olarak çocukların toplumsal yaşamdaki varlığının öneminin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Tezin üç önemli kavramsal tartışmasından ilki yapabilirlik yaklaşımından, ikincisi katılım, çocukluk ve yurttaşlıktan, üçüncüsü ise yapabilirlik yaklaşımı ile çocuk katılımının bir araya geldiği kavramsal arka plandan oluşmaktadır. Yapabilirlik yaklaşımı ise özellikle Robeyns bağlamında kullanıldı. Araştırmanın en temel sorgusu, çocukların politikaya katılımları ile yurttaş olmaları arasındaki bağlantının irdelenmesidir. Bu sorgulama doğrultusunda karma yöntemle tasarlanan tezin alan araştırması Çocuk Belediyesi ekseninde İzmir Seferihisar'da gerçekleştirilmiştir. İzmir Seferihisar Çocuk Belediyesi'ne giden ve gitmeyen toplam 116 çocuğa anket uygulanmıştır. Anketler pandemi koşulları ve halk sağlığı kuralları kapsamında Zoom uygulaması üzerinden her çocukla randevu alınarak ve ekran paylaşımı ile soruları görmeleri sağlanarak gerçekleştirilmiştir. Anketlerle paralel zamanlı olarak 27 yetişkin ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yetişkinler 3 gruptadır: bakım verenler/ebeveynler, İzmir Seferihisar Çocuk Belediyesi çalışanları, İzmir Seferihisar Çocuk Belediyesi'ne çocukken giden yetişkinler. Veri toplama süreci bu üç grup yetişkin ve İzmir Seferihisar Çocuk Belediyesi'ne giden ve gitmeyen 2 grup çocuk ile tamamlanmıştır. Analiz, veri toplama sürecinde olduğu gibi eş zamanlı olarak yapılmıştır. Çocukların siyasal ve toplumsal katılımının bir arada ele alınmasının önemi, aile-okul-sosyal çevrenin tüm koşullarının çocuğun siyasal katılımı üzerinde etkili olması, proje olarak tasarlanan katılım örneklerinin kamu politikalarına dönüştürülmesi gerekliliği gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ayrıca çocukluğun yetişkinliğe hazırlık süreci olarak görülmesinin yetişkinlerin çocuklar üzerindeki karar verme konumlarını arttırdığı ve çocuk katılımını olumsuz etkilediği görülmüştür. Çocukların politik özne olarak kabul edilmelerinin, onları nesneleştiren toplumsal ilişkilerin çözülmesiyle ve yapabilirliklerinin artırılmasıyla sağlanabileceği tezin önemli bir noktasıdır.
Özet (Çeviri)
The thesis, which deals with the citizenship of children and their participation in politics with the theoretical background of the capability approach, is a mixed method study fed from the transformative paradigm. The contribution of the transformative paradigm to the thesis is related to the belief that social equality can be achieved in societies where participation is not just a fiction. In the thesis, it is aimed to reveal the importance of the existence of children as political subjects in social life. The first of the three important conceptual discussions of the thesis consists of the capability approach, the second consists of participation, childhood and citizenship, and the third consists of the conceptual background where the capability approach and child participation come together. The capability approach was used especially in the Robeyns context. The most fundamental question of the research is to examine the link between children's participation in politics and their citizenship. The field research of the thesis, which was designed with a mixed method in line with this questioning, was carried out in İzmir Seferihisar on the axis of the Children's Municipality. A questionnaire was applied to a total of 116 children who went to Izmir Seferihisar Children's Municipality and who did not. The surveys were conducted within the scope of pandemic conditions and public health rules, by making an appointment with each child via the Zoom application and enabling them to see the questions via screen sharing. In-depth interviews were conducted with 27 adults simultaneously with the questionnaires. Adults are in 3 groups: caregivers/parents, employees of Izmir Seferihisar Children's Municipality, adults who went to Izmir Seferihisar Children's Municipality as children. The data collection process was completed with these three groups of adults and 2 groups of children who went to Izmir Seferihisar Children's Municipality and did not. The analysis was done simultaneously as in the data collection process. Results such as the importance of considering children's political and social participation together, the effect of all the conditions of the family-school-social environment on the child's political participation, the necessity of transforming the participation examples designed as projects into public policies have emerged. In addition, it has been seen that seeing childhood as a preparation process for adulthood increases the decision-making position of adults on children and negatively affects child participation. It is an important point of the thesis that the acceptance of children as political subjects can be achieved by dissolving the social relations that objectify them and increasing their capabilities.