Plasental invazyon açısından riskli öngörülen gebelerde tam kan sayımında nötrofil lenfosit oranının ve ortalama platelet hacmi değerinin erken dönem belirteci olarak prediktif değeri
- Tez No: 727934
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Son yıllarda sezaryen doğum sayılarının artması nedeniyle plasenta invazyon anomalileri hızla artmaktadır. Plasenta invazyon anomalileri maternal ve fetal yaşamı tehdit eden mortaliteyi ve morbiditeyi artıran bir sorundur. Amaç: Plasenta invazyon anomalisi açısından yüksek riskli öngörülen gebelerde tespit edebileceğimiz bir erken dönem belirteci saptamayı amaçladık. Materyal ve metod: 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2021 tarihleri arasında plasenta previa nedeniyle klinikte yatışı yapılan, prenatal dönemde ultrasonografi ve Pelvik MRI değerlendirmesi olan plasental invazyon anomalisi düşünülen gebeler, plasental invazyon anomalisi düşünülmeyen plasenta previası olan gebeler ve kontrol grubu olarak daha önceden mükerrer sezaryen ile doğum yapmış toplam 117 hasta olmak üzere üç ayrı grubun birinci ve üçüncü trimester tam kan sayımı parametrelerinin (WBC, HGB, HCT, PLT, PLT/WBC, NEU, LYM, NEU/LYM, RDW, MPV) karşılaştırılması planlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the increase in the number of cesarean deliveries in recent years, placental invasion anomalies have been increasing rapidly. Placental invasion anomalies are a problem that threatens maternal and fetal life, increasing mortality and morbidity. Objective: We aimed to determine an early period marker that we can detect in pregnant women who are predicted to be at high risk for placental invasion anomaly. Material and method: Pregnant women who were hospitalized in the clinic due to placenta previa between January 1, 2018 and December 31, 2021, and who were thought to have placental invasion anomaly, who had ultrasonography and Pelvic MRI evaluation in the prenatal period. Pregnant women with placenta previa whose placental invasion anomaly is not considered. And as the control group, the patient who gave birth by repeated cesarean section before. It was planned to compare the first and third trimester complete blood count parameters (WBC, HGB, HCT, PLT, PLT/WBC, NEU, LYM, NEU/LYM, RDW, MPV) of three separate groups, a total of 117 patients.