Küresel süt piyasaları ve politikaları: Türkiye'nin konumu
Global milk markets and policies: Turkey's position
- Tez No: 714649
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada dünya ve Türkiye'de 2000-2020 dönemlerinde süt ve süt ürünlerinin üretimi, dış ticareti çiğ süt fiyatları ile sektöre yönelik politikalar incelenerek Türkiye'nin küresel piyasalardaki konumunun ortaya konulması ve sorunların tartışılarak çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ikincil veriler kullanılmış; TUİK, USK, SBB, TRADEMAP, FAO ve OECD gibi ulusal ve uluslararası kuruluşların dokümanları, ayrıca konuyla ilgili yerli ve yabancı çalışmalar materyal olarak kullanılmıştır. Türkiye'de 2000-2020 döneminde hayvan varlığı, süt ve süt ürünleri üretim miktarlarında artış yaşanmıştır. Türkiye'de süt ürünlerinde en fazla peynir ihraç edilmekte olup süt tozu ihracat miktarları çok düşük düzeydedir. Çiğ süt fiyatları incelenen dönemde reel olarak artış göstermiştir. Türkiye'de son yıllarda yüksek yurtiçi fiyatlarının dışa karşı korunması politikasında değişikliğe gidilerek yurtiçi süt piyasaları dünya piyasaları ile uyumlu hale getirilmiştir. Türkiye'de hayvancılık ve süt sektöründe mevcut üretim ve ihracat potansiyelinin değerlendirilebilmesi için sektörün yapısal ve istikrarlı politikalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the position of Turkey in the global markets by examining the production of milk and dairy products, foreign trade, raw milk prices and policies for the sector in the 2000-2020 periods in the world and in Turkey, and to develop solutions by discussing the problems. Secondary data were used in the study; Documents of national and international organizations such as TUIK, USK, SBB, TRADEMAP, FAO and OECD, as well as domestic and foreign studies on the subject were used as materials. In Turkey, there has been an increase in the amount of livestock, milk and dairy products production in the period of 2000-2020. In Turkey, the most cheese is exported in dairy products and the export amounts of milk powder are very low. Raw milk prices increased in real terms in the analyzed period. In Turkey, in recent years, the policy of protecting high domestic prices against the outside has been changed and the domestic milk markets have been harmonized with the world markets. In order to evaluate the current production and export potential in the livestock and dairy sector in Turkey, the sector should be supported by structural and stable policies.