Ortaokul 8. sınıf öğrencilerine uygulanan LGS ve TIMSS sınavlarındaki fizik ve kimya sorularının karşılaştırılması
Comparison of physics and chemistry questions in LGS and TIMSS exams applied to 8th grade students of secondary school
  1. Tez No: 714659
  2. Yazar: ELİF AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bireylerin ve toplumların, günümüz dünyasındaki değişim ve gelişmelere uyum sağlayabilmesi ve değişimleri açık bir şekilde devam ettirebilmesi için ülkelerin eğitim sistemlerinin bu yönde planlanması gerekir. Bu doğrultuda eğitim dönemlerinin sonunda yapılan sınavların da önemi büyüktür. Türkiye ve Dünya'da 8. sınıf öğrencilerine merkezi ölçme-değerlendirme amacıyla birçok sınav uygulanmaktadır. Böylelikle her ülke kendi yaptığı ve uluslararası alanda yapılan sınavları karşılaştırarak kendi eğitim sistemlerinin işleyiş biçimlerini daha net anlamaktadır. Bu sınavlardan, Türkiye'de uygulanan ulusal sınav LGS'dir. Uluslararası sınavlardan birisi ise yine Türkiye'de uygulanan TIMSS sınavıdır. Yapılan bu araştırmayla da 8. sınıf öğrencilerine 2019 yılında uygulanan LGS ve TIMSS sınavlarının Fen Bilimleri alanlarında yer alan Fizik ve Kimya sorularının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Fizik ve Kimya alanları için öğrenci başarıları farklı değişkenler bakımından değerlendirilmiş ve bu iki sınavda sorulan soruların yer aldıkları bilişsel süreç basamakları belirlenmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kars ili merkez ortaokullarında 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 236 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubundan elde edilen veriler SPSS v.23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilere bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon testleri yapılmıştır. Etki büyüklüğünü hesaplamak amacıyla da eta-kare (η2) formülünden faydalanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre LGS ve TIMSS ölçeği puanlarının, LGS ve TIMSS hakkında bilgi sahibi olan öğrencilerin lehine anlamlı olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrenciler, LGS ve TIMSS sınavları hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça daha çok kaynak kitap edindiklerini belirtmişlerdir. Ders kitabı dışında kaynak kitap sayısı artan öğrencilerin başarı düzeylerinin de arttığı görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin anne eğitim düzeyinin baba eğitim düzeyinden düşük olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin annelerinin eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin LGS ve TIMSS sınavları hakkında bilgi sahibi olmalarında da artış görülmüştür. Dolayısıyla LGS ve TIMSS ölçeği puanlarının anne eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca TIMSS ve LGS ölçeği puanlarının okul dışında Fen Bilimleriyle ilgili kurs alan öğrencilerin lehine anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda öğrencilerin akademik başarısını arttırmak için okul dışında alınan kursların da Fen başarısına katkı sağladığı söylenebilir. Yapılan araştırmada TIMSS ölçeği ile LGS ölçeği arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Soruların yer aldığı bilimsel süreç basamakları da bilme, akıl yürütme ve uygulama basamağı olarak ayrı ayrı incelenmiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde araştırmaya katılan öğrencilerin TIMSS sınavında daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order for individuals and societies to adapt to the changes and developments in today's world and to continue the changes clearly, the education systems of the countries should be planned in this direction. In this respect, the exams held at the end of the education period are also of great importance. Many exams are applied to 8th grade students in Türkiye and in the World for the purpose of central assessment and evaluation. In this way, each country can more clearly understand the functioning of its own education system by comparing the exams it conducts with those held in the international arena. Among these exams, the national exam applied in Türkiye is LGS. One of the international exams is the TIMSS exam administered in Türkiye. With this research, it is aimed to compare the Physics and Chemistry questions in the Science fields of the LGS and TIMSS exams administered to 8th grade students in 2019. For this purpose, student achievements for the fields of Physics and Chemistry were evaluated in terms of different variables, and the cognitive process steps in which the questions asked in these two exams took place were determined. Scanning model was used in the research. The universe of the research consists of 8th grade students studying in Kars province central secondary schools in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 236 students. The data obtained from the sample group were analyzed using the SPSS v.23 program. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation tests were applied to the obtained data. The eta-square (η2) formula was used to calculate the effect size. According to the results of the analysis, it was determined that the LGS and TIMSS scale scores were significant in favor of the students who had knowledge about LGS and TIMSS. The students who participated in the research stated that they obtained more resource books as they learned more about LGS and TIMSS exams. It has been observed that the success level of the students who increase the number of source books other than the textbook also increase. It was determined that the education level of the mothers of the students participating in the study was lower than the education level of the father. As the education level of the mothers of the students increased, it was observed that the students' knowledge about LGS and TIMSS exams increased. Therefore, it was determined that LGS and TIMSS scale scores showed a significant difference according to the mother's education level variable. In addition, it was determined that TIMSS and LGS scale scores were significant in favor of students who took courses related to Science outside of school. In this direction, it can be said that the courses taken outside the school in order to increase the academic success of the students also contribute to the success of science. In the study, a moderately significant positive correlation was found between the TIMSS scale and the LGS scale. The scientific process steps including the questions were also examined separately as knowing, reasoning and application steps. When evaluated in general, it was seen that the students participating in the research were more successful in the TIMSS exam.