21.yüzyıl öğreten becerileri yüksek ve düşük sınıf öğretmeni adaylarının öğrenme öğretme süreçlerinin incelenmesi
Investigation of the teaching processes of the primary school teacher candidates with high and low 21st century teaching skills
  1. Tez No: 714660
  2. Yazar: SEMİH ŞENGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı 21.yüzyıl öğreten becerileri yüksek ve düşük sınıf öğretmeni adaylarının öğrenme öğretme süreçlerini incelemektir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıfta öğrenim gören sekiz sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubunda yer alan öğretmen adaylarının belirlenmesinde 21.Yüzyıl Öğreten Becerileri Ölçeği uygulanmış ve belirlenen grubun öğretmenlik uygulaması derslerini yürüten öğretim üyelerinin katılımcılara ilişkin değerlendirmelerine başvurulmuştur. Araştırmanın veri kaynaklarını, çalışma grubunda yer alan her bir öğretmen adayının oluşturduğu ders planları ve ders kayıtları oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda 21.Yüzyıl öğreten becerileri yüksek sınıf öğretmeni adaylarının öğretim süreci planlarını daha ayrıntılı hazırladıkları ve etkinlik, materyal, teknik ve strateji açılarından daha donanımlı oldukları tespit edilmiştir. Sınıf yönetimi ve iletişim bakımından daha etkili davranışlar sergiledikleri görülmüştür. Öğretim faaliyetlerini ve ölçme değerlendirme etkinliklerini çeşitlendirerek kullanmayı tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. 21. yüzyıl öğreten becerileri düşük sınıf öğretmeni adaylarının konuşurken vurgulara çok dikkat etmediği ve sözel dilini etkili kullanamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the learning and teaching processes of primary school teacher candidates with high and low teaching skills in the 21st century. The study group of the research, in which the qualitative research method was used, consists of eight primary school teacher candidates studying in the last year of Gaziantep University Education Faculty. The 21st Century Teacher Skills Scale was applied to determine the teacher candidates in the study group and the evaluations of the participants of the teaching practice courses of the determined group were consulted. The data sources of the research are consist of the lesson plans and lesson records created by each candidate teacher in the study group. The content obtained in the research was subjected to analysis. As a result of the research, it was determined that the primary school teacher candidates with high 21st century teaching skills prepared their teaching process plans in more detail and were better equipped in terms of activities, materials, techniques and strategies. It has been observed that they exhibit more effective behaviors in terms of classroom management and communication. It was concluded that they preferred to use by diversifying their teaching activities and assessment and evaluation activities. It has been determined that primary school teacher candidates with low 21st century teaching skills do not pay attention to accents while speaking and cannot use their verbal language effectively.