İlköğretim 8. sınıf atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihidersinde harmanlanmış öğrenme yöntemininakademik başarıya ve derse karşı tutuma etkisi
Primary education 8th grade ataturk's principles and historyof revolution the blended learning method in the courseeffect of attitude academic success and course
- Tez No: 714667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Araştırmanın amacı, harmanlanmış öğrenme ortamının Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde öğrencilerin akademik başarılarına ve derse karşı tutumlarına etkisini incelemektir. Deneysel uygulama 2011 – 2012 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar il merkezinde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu 8. Sınıfta öğrenim gören üç sınıfta gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 31, kontrol grubu 1'de 31 ve kontrol grubu 2'de 30 olmak üzere 92 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Deney grubunda harmanlanmış öğrenme, kontrol grubu 1'e çevrimiçi öğrenme ve kontrol grubu 2'ye yüzyüze öğrenme uygulanmıştır. Araştırma öntest – sontest kontrol gruplu deneysel desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutu Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi başarı testi ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi tutum ölçeğinden oluşmaktadır. Nitel boyutu ise deney grubu ile kontrol grubu 1'e uygulanan değerlendirme formu oluşturmaktadır. Akademik başarı testi ve tutum ölçeğinden elde edilen veriler SPSS 18 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi ve tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA ile çözümlenmiştir. Nitel boyutu ise doküman değerlendirme teknikleriyle çözümlenmiş ve öğrencilerin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi başarı testi sonuçlarına göre, gruplar arasında harmanlanmış öğrenme grubu lehine istatistiksel açıdan anlamlı farklılık oluşmuştur. Harmanlanmış öğrenme ortamının öğrencilerin tutumlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Yapılan analizde harmanlanmış öğrenme lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca çevrimiçi öğrenme uygulanan kontrol grubu 1'de öğrencilerin derse karşı tutumlarının olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür. Kişisel bilgisayara sahip olma durumlarına göre sonuçlara bakıldığında, akademik başarı testi sonuçlarına göre kişisel bilgisayara sahip olmak harmanlanmış öğrenme yönteminde başarıyı olumlu yönde etkilemektedir. Ancak derse karşı tutumları üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Başarı testi ön uygulama sonuçları arasında erkek öğrenciler lehine anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Ancak başarı testi son uygulama puanlarında bu farklılık ortadan kalkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi tutum ölçeği ön uygulama toplam puanlarının sonuçlarına göre bütün gruplardaki kız ve erkek öğrencilerin derse karşı tutumları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Grupların akademik başarı testi ön uygulama ve son uygulama sonuçlarının tekrarlı ölçümler için iki faktörlü anova sonuçları derste işlenen yöntemin uygulama öncesinden sonrasına dersteki başarıyı etkilediği görülmektedir. Sonuçlara göre başarı ön uygulamadan son uygulamaya en olumlu yönde etkileyen yöntem harmanlanmış öğretim yöntemidir. Grupların tutum ölçeği ön uygulama ve son uygulama sonuçlarının tekrarlı ölçümler için iki faktörlü anova sonucuna göre uygulanan yöntemin derse karşı tutumlarını etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of blended learning environment created in“Turkish Republic Revolution History and Kemalism”course on students' academic achievement and attitudes toward the course. This experimental study was conducted in the 2011-12 academic year with 8th graders studying in three classrooms of Ataturk Primary School located in Afyonkarahisar, Turkey. Totally, 92 students participated in this study in which the experimental group consisted of 31 students while the first control group was composed of 31 students and the second control group comprised 30 students. The experimental group was provided blended learning while the first control group online learning and the second control group face-to-face learning. This study had a pre-test – post-test control group experimental design. The quantitative data came from the Turkish Republic Revolution History and Kemalism achievement test and the scale measuring attitudes toward the Turkish Republic Revolution History and Kemalism course while the qualitative data came from an evaluation form administered to the experimental group and the first control group. Data collected through the achievement test and attitude scale were analyzed via SPSS 18.0. Independent-samples t tests, one-way and two-way analyses of variance were used to analyze the quantitative data. The qualitative data were analyzed through document analyses to determine students' perspectives. According to the results obtained from the Turkish Republic Revolution History and Kemalism achievement test, significant differences were found in favor of the experimental group exposed to blended learning. The blended learning environment was found to positively affect students' attitudes toward the course. Significant differences were found in favor of blended learning. In the first control group exposed to online learning, students' attitudes toward the course were negatively affected. According to the test results, possessing a personal computer (PC) was found to have a positive effect on achievement of students exposed to blended learning, but no effect on their attitudes toward the course. Significant differences were also found among pre-test results of the achievement test in favor of boys. However, there were nonsignificant differences among post-test results of the achievement test. According to the total preadministration results obtained by the attitude scale, there were nonsignificant differences between girls and boys in terms of their attitudes toward the course. According to the results of two-way analyses of variance, method used in the course was found to affect achievement before and after the intervention. Results indicated that blended learning is the most effective one with student achievement. The results of two-way analyses of variance also showed that method used in the course affects students' attitudes toward the course.