Yeni polisiklik aromatik hidrokarbon ve benzotiyazol türevli schiff bazlarının sentezi, spektroskopik yöntemlerle yapılarının aydınlatılması ve optik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new polycyclic aromatic hydrocarbon and benzothiazole derived schiff bases, clarification of structures by spectroscopic methods and investigation of optical properties
  1. Tez No: 714688
  2. Yazar: YUNUSCAN SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN CAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Organik NLO malzemeleri genellikle büyük D-π-A konjuge sistemine sahip π-elektronik köprüden elektron veren ve çeken grupların bağlanmasıyla oluşur. Ortak π-elektron köprü grupları arasında karbon-karbon çift bağları (-C=C-) ve karbon-azot çift bağları (-C=N-) bulunur. Konjuge D-π-A sistemine sahip organik bileşikler biyolojik aktiviteleri yanında fotoiyot, güneş pilleri, sensör, LED gibi elektrik ve optik özellikler gösterdiği bilinmektedir. Özellikle thiofen, tiyazol içeren organik bileşikler organik yarı iletkenler için iyi bir adaydır. Bu çalışmada D-π-A sistemine sahip, yani π-sistemine konjuge olan elektron alıcı ve verici gruplar içeren Schiff bazları (7a-9c) sentezlenmiş, Sentezlenen Schiff bazlarının yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ile aydınlatılmıştır. Bileşiklerin optik özellikleri UV-GB spektrumu ile araştırılmış ve optik bant aralıkları (Egapopt) UV-GB spektrumu kullanılarak Tauc yöntemiyle hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organic NLO materials are generally formed by bonding electron-donating and withdrawing groups from a π-electronic bridge with a large D-π-A conjugate system. Common π-electron bridge groups include carbon-carbon double bonds (-C=C-) and carbon-nitrogen double bonds (-C=N-). Organic compounds with a conjugated D-π-A system are known to exhibit electrical and optical properties as well as biological activities, such as photoiodine, solar cells, sensors, and LEDs. Especially organic compounds containing thiophene and thiazole are good candidates for organic semiconductors. In this study, Schiff base (7a-9c) with D-π-A system, that is, electron acceptor and donor groups conjugated to π-system, was synthesized, and the structures of synthesized Schiff bases were elucidated by IR, 1H NMR, 13CNMR and elemental analysis. The optical properties of the compounds were investigated with the UV visible spectrum and the optical bands (Egap) were calculated by the Tauc method using the UV visible spectrum.