Ölçek geliştirmede kullanılan istatistiksel teknikler ve Covid-19 salgınına yönelik uygulamalar
Statistical techniques used in scale development and applications for the Covid-19 outbreak
- Tez No: 714719
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin amacı, ölçek geliştirme sürecinin incelenmesi, ölçek geliştirmede kullanılan istatistiksel tekniklerin detaylı olarak araştırılması ve gerçek veriler ile iki farklı ölçek geliştirmektir. Birinci bölümde ölçek geliştirme ile ilgili genel bilgiler ve ölçek geliştirilirken izlenecek adımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, ölçek geliştirme sürecinde madde yazımı ve madde havuzu oluşturma, madde analizi, ölçeklerde geçerlilik ve güvenirlik analizleri detaylı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, ölçek geliştirme sürecinde kullanılan istatistiksel tekniklerden Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile ilgili teorik bilgiler verilerek model uyum indeksleri aktarılmıştır. Dördüncü bölümde, Covid-19 salgın sürecinin kişilerin davranışlarına ve yaşam Şekillerine olan etkilerini belirlemek amacıyla iki farklı ölçek geliştirilerek, ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik analiz sonuçları yer almaktadır. Beşinci bölümde ise, ölçek geliştirme ve kullanılan istatistiksel tekniklere ait sonuç ve öneriler bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the scale development process, to investigate in detail the statistical techniques used in scale development and to develop two different scales with real data. In the first part, general information about scale development and the steps to be followed while developing the scale are given. In the second part, item writing and item pooling, item analysis, validity and reliability analyzes in scales are explained in detail in the scale development process. In the third part, model fit indices are given by giving theoretical information about Explanatory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA) and Structural Equation Modeling (SEM), which are statistical techniques used in the scale development process. In the fourth part, two different scales were developed to determine the effects of the Covid-19 epidemic process on people's behaviors and lifestyles, and the validity and reliability analysis results of the scale are included. In the fifth part, there is the conclusion and recommendations section of the scale development and statistical techniques used.