Bozcaada karınca faunasının taksonomik olarak araştırılması (Hymenoptera: Formicidae)
Taxonomic investigation of ant (Hymenoptera: Formicidae) fauna of Bozcaada island
  1. Tez No: 714734
  2. Yazar: NERMİN TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ili Bozcaada ilçesi karınca faunası taksonomik olarak araştırılmıştır. 2018-2019 yıllarında 10 günlük arazi çalışmasında; emgi şişesi ve döküntü eleme yöntemleri ile 37 farklı lokaliteden elde edilen 622 karınca örneği değerlendirilmiştir. Elde edilen karınca örneklerinin değerlendirilmesi sonucu 4 altfamilya, 22 cinse ait 73 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen 1 altfamilya (Ponerinae Lepeletier de Saint-Fargeau, 1835), 10 cins (Bothriomyrmex Emery, 1869, Chalepoxenus Menozzi, 1923, Colobopsis Mayr, 1861, Monomorium Mayr, 1855, Myrmoxenus Ruzsky, 1924, Oxyopomyrmex André, 1881, Ponera Latreille, 1804, Solenopsis Westwood, 1839, Temnothorax Mayr, 1861 ve Trichomyrmex Mayr, 1865) ve 60 takson Bozcaada karınca faunası için yeni kayıttır. Çalışmada elde edilen türlerin her zaman bulunması mümkün olan işçi kastlarına ait tür tayin anahtarı hazırlanmış, teşhislerinde problem yaşanan taksonların ve muhtemel yeni türlerin taksonomik ve diagnostik karakterleri ve diğer yakın taksonlar ile farkları ile birlikte fotoğrafları da verilmiştir. Araştırılan 12 habitatın tamamında tespit edilen Lepisiota frauenfeldi (Mayr, 1855), ekolojik toleransı en yüksek tür olarak belirlenmiştir. Sadece birer habitattan tespit edilen takson sayısının ise 22 olduğu belirlenmiştir. Kayıt edilen 73 taksondan 2'sinin (Chalepoxenus muellarianus (Finzi, 1922) ve Myrmoxenus cf. kraussei) diğer karınca yuvalarında sosyal parazit olarak yaşayan taksonlar oldukları saptanmıştır. Bozcaada karınca faunası Gökçeada ve Sisam adalarının karınca faunaları ile karşılaştırması yapılmış ve üç adanın birbirine olan benzerliği Bray-Curtis benzerlik analizi ile incelenmiştir. Bu analize göre Bozcaada karınca faunası % 52,87 ile Gökçeada karınca faunası ile benzer iken, % 44,12 oran ile de Sisam adası ile benzer olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ant fauna of Bozcaada district of Çanakkale province was investigated taxonomically. During the 10-days field study in 2018-2019, 622 ant samples obtained from 37 different localities by suction bottle and litter sifting methods were evaluated. As a result of the evaluation of the ant samples obtained, 73 taxa belonging to 4 subfamilies and 22 genera were determined. Detected 1 subfamily (Ponerinae Lepeletier de Saint-Fargeau, 1835), 10 genera (Bothriomyrmex Emery, 1869, Chalepoxenus Menozzi, 1923, Colobopsis Mayr, 1861, Monomorium Mayr, 1855, Myrmoxenus Ruzsky, 1924, Oxyopomyrmex André, 1881, Ponera Latreille, 1804, Solenopsis Westwood, 1839, Temnothorax Mayr, 1861 and Trichomyrmex Mayr, 1865) and 60 taxa are new records for Bozcaada ant fauna. The species determination keys belonging to the worker castes that are always possible to find the species obtained in the study have been prepared, photographs of taxa that have problems in their diagnosis and possible new species with taxonomic and diagnostic characters and differences with other close taxa have also been provided. Lepisiota frauenfeldi (Mayr, 1855), which was identified from all 12 habitats studied, was determined to be the species with the highest ecological tolerance. The number of taxa identified from only one habitat was determined to be 22. It has been determined that 2 (Chalepoxenus muellarianus (Finzi, 1922) and Myrmoxenus cf. kraussei) of the 73 taxa recorded are taxa that live as social parasites in other ant nests. The ant fauna of Bozcaada was compared with the ant faunas of Gökçeada and Samos Island, and the similarity of the three islands to each other was investigated by Bray-Curtis similarity analysis. According to this analysis, it was found that the Bozcaada ant fauna is similar to the Gökçeada ant fauna with 52.87%, while it is similar to the Samos island with 44.12%.