Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamalarına yönelik tutum ve davranışların belirlenmesi ve sağlık turizmi açısından değerlendirilmesi; Alanya örneği
Determining the attitudes and behaviors towards Traditional and Complementary Medicine (TCM) practices and evaluation in terms of health tourism; the case of Alanya
  1. Tez No: 714750
  2. Yazar: FERHAN ZARARSIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURKADIN DEMİR EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küreselleşmenin ivme kazandığı günümüzde ulaşımın kolaylaşması, insanların refah düzeylerinin yükselmesi, ülkeler arasındaki işbirliklerinin artması, sağlık hizmeti kalitesinin ve maliyetinin dünyanın farklı yerlerinde farklı düzeylerde olması sağlık turizminin önemini ve bu alana olan ilgiyi arttırmıştır. Sağlık turizmi faaliyetlerini gerçekleştiren turistler hastalık durumuna göre, tıbbi hizmetleri, kür uygulamaları, rehabilitasyon ve çeşitli geleneksel tedavi yöntemlerini kullanmayı tercih edebilirler. Yaptığımız çalışmada, sağlık turizmi kapsamında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamalarının turizm potansiyelini değerlendirmek ve Türkiye'deki durumunu Alanya örneği üzerinden tespit etmek amaçlanmıştır. Veri toplama aracı olarak çalışmada kullanılan anket; sosyo-demografik bilgileri, GETAT'a ve sağlık turizmine yönelik bilgileri kapsayan üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmada yer alan bireylerin kişisel bilgileri ve temel sağlık bilgileri yer almaktadır. İkinci bölümde katılımcıların GETAT uygulamaları hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik sorular bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise katılımcıların sağlık turizmi ile ilgili tecrübe ve düşüncelerine yönelik sorular yer almaktadır. Katılımcılar çoğunlukla (%43,5) GETAT uygulamalarını bildiklerini belirtseler de GETAT kullanımı konusunda aynı çoğunluğun sağlanamadığı (%62); en çok bilinen GETAT uygulamasının akupunktur, en çok kullanılan uygulamanın ise kupa uygulaması olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu GETAT (%59,5) ve sağlık turizmi (%56,5) ile ilgili yapılan tanıtım faaliyetlerinin yeterli olmadığı yönünde fikir belirtmiştir. Çalışmamız ile ayrıca, insanların GETAT uygulamalarına bakış açıları, bu uygulamalarla ilgili bilgi düzeyleri, uygulamaları daha önce kullanmış olma durumları ve kullanmaya yönelik talep durumları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, where globalization gains momentum, the ease of transportation, the increase in people's welfare levels, the increase in cooperation between countries, and the differences in quality and cost of health services in different parts of the world, have increased the importance of health tourism and the interest in this field. Tourists, who perform health tourism activities may prefer to use medical services, cure applications, rehabilitation, and various traditional treatment methods according to their disease status. In our study, it is aimed to evaluate the tourism potential of Traditional and Complementary Medicine (TCM) applications within the scope of health tourism and to determine the situation in Turkey through the example of Alanya. The questionnaire used in this study as a data collection tool consisted of three sections; socio-demographic information, information about TCM, and health tourism. The first part consisted of the personal information and basic health information of the participating individuals in this research. In the second part, there were questions to measure the knowledge levels of the participants about TCM applications. In the third part, there were questions about the experiences and thoughts of the participants about health tourism. Although the participants mostly (43.5%) stated that they have knowledge about TCM applications, the same majority could not be reached on the use of TCM (62%). As a result, we concluded that the most known TCM application is acupuncture, and the most used application is the cupping application. The majority of the participants stated that the promotional activities for TCM (59.5%) and health tourism (56.5%) are not sufficient. In this study, we also determined people's perspectives, level of knowledge, usage habits, and usage demands on TCM applications.