Türkiye'deki aile hekimlerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına bakış açısı
Perspective of family doctors in Turkey to traditional and complementary medicine applications
- Tez No: 644184
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş ve Amaç: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamalarına tüm Dünya' da ve Türkiye'de artan gözle görülebilen ilgi dikkat çekmektedir. Ülkemizde her kesimde olduğu gibi hekimler arasında da tartışma konusu olan GETAT uygulamaları 2014 yılında Sağlık Bakanlığı (SB) tarafından düzenlenmiş yönetmelik çerçevesinde yasal olarak kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Halkımızın GETAT yöntemlerine olumlu ya da olumsuz bakış açıları olsa da önemli bir kesimin bu uygulamalara ulaşmaya çalıştığı bilinmektedir. Çalışmamızda aile hekimlerimizin artan bu ilgiye ve talebe karşı GETAT hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda ulusal ve uluslararası alanda GETAT ile ilgili olumlu ya da olumsuz düşüncelere nelerin sebep olabileceğini tespit etmeye çalışarak başladık. İnternet ortamından uyguladığımız anket çalışmamızda; hekimlerin sosyo-demografik özelliklerine, GETAT ile ilgili bilgi, tutum ve düşüncelerini sorguladığımız sorulara ve önermelere, ayrıca olumlu ve olumsuz düşüncelerinin nelerden kaynaklandığına yönelik açık uçlu bir soruya yer verilmiştir. Anketimiz whatsapp ve mail yoluyla Türkiye'de görev yapmakta olan aile hekimliği uzman ve asistanlarına ulaştırılmıştır. Bulgular: Anketimize Türkiye'nin 42 farklı ilinde akademisyen, uzman, asistan ve sözleşmeli aile hekimliği uzmanlığı (SAHU) adı altında görev yapan 364 aile hekimi katılmıştır. Hekimlerin GETAT ile ilgili bilgi düzeylerinin, eğitim almış olma durumlarının düşük olduğu, eğitim alma ve bilimsel araştırmalarda yer alma isteklerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Hekimlerin daha önce uygulama yapmış olma durumlarının sorgulandığı araştırmamızda uygulama yapmış olma durumları düşük ancak yapma istekleri yüksek saptanmıştır. Hekimlerin tutumlarına da yer verdiğimiz araştırmamızda GETAT ile ilgili uygulama ve bilimsel çalışmaların yalnızca sağlık mensubu kişilerce yapılması gerekliliği, modern tıp ile birlikte kullanılması ile fayda sağlayacağı üzerinde hekimlerce bariz şekilde durulduğu görülmüştür. Hekimler ayrıca uygunsuz fiziki şartlarda veya sağlık mensubu olmayan kişilerce yapılan uygulamalardan endişe duyduklarını yüksek oranla ifade etmişlerdir. Sonuç: Genel olarak bakıldığında hekimler GETAT ile ilgili olumlu görüşlere sahipti. Artan ilgiye karşı GETAT'ın çalışmalarla desteklenmesi gerektiği bunun için eğitim almak isteyen hekimlere fırsatlar sunularak eğitim desteği verilmesi, eğitim almış hekimlerce uygun şartlarda yapılmış uygulamaların düzenli kayıtları ile bilimsel araştırmalar ve tedavi kılavuzları oluşturulması gerektiği düşünülmekteydi. Böylece uygunsuz şartlarda yapılan uygulamalardan toplum korunarak büyük bir halk sağlığı sorununun önüne geçilmesi mümkün olabilir görüşü hakimdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In the world and in Turkey visible and growing interest to Traditional and Complementary Medicine (T&CM) application draws attention. T&CM practices, which are the subject of discussion among physicians in our country as in every segment, have been tried to be brought under legal control within the framework of the regulation arranged by the Ministry of Health in 2014. Although our people have positive or negative views on T&CM methods, it is known that an important group tries to reach these practices. In our study, we aimed to examine the knowledge, attitudes and behaviors of our family physicians in primary care about T&CM toward this increasing interest and demand. Material and Method: In our study, we started by trying to determine what might cause positive or negative thoughts about T&CM in the national and international arena. In our survey study, which we applied online, an open-ended question was included regarding the socio-demographic characteristics of the physicians, questions and propositions in which we question their knowledge, attitudes and thoughts about T&CM, as well as the reasons for their positive and negative thoughts. Our survey results were delivered to family physicians who work in Turkey by whatsapp and mail. Results: To our survey Turkey's 42 different provinces' academics, specialists, assistant and 364 family physicians serving as the SAHU were participated. It was determined that the knowledge level of physicians about T&CM, their level of education was low, but their desire to receive education and their desire to take part in scientific research was high. In our study, in which the physicians' application status was also questioned, their application status was low but their desire to do this application was high. In our research, which also included the attitudes of the physicians, it was observed that the application and scientific studies related to T&CM should only be carried out by healthcare professionals and that it would be beneficial by using it with modern medicine. Physicians also expressed a high rate of concern about unsuitable physical conditions or practices by non-health professionals. Conclusion: In general, physicians had positive opinions about T&CM. It was thought that T&CM should be supported by the studies toward the increasing interest, and by offering opportunities to the physicians who want to receive education, training support should be provided, and regular researches and treatment guides should be created with the applications made under the conditions of the trained physicians. Thus, the view that it would be possible to prevent a large public health problem by protecting the society from practices carried out under inappropriate conditions was dominant.