Ortaokul sosyal bilgiler derslerinde doğal afetlerin hareketli infografikler ile öğretiminin öğrenci başarısına ve dersin tutumuna etkisi
Teaching natural disasters with animated infographics in secondary school social studies classes: Impact on student success and attitudes
- Tez No: 714751
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 5. sınıf Sosyal bilgiler dersinde“ İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanı“Yaşadığı çevredeki afetlerin ve çevre sorunlarının oluşum nedenlerini sorgular.”ve“Doğal afetlerin toplum hayatı üzerine etkilerini örneklerle açıklar.”kazanımlarının öğretiminde hareketli infografik kullanımının öğrencilerin akademik başarısına ve derse olan tutumlarına bir etkisinin olup olamadığını araştırmaktır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden geçerlilik güvenilirliği yüksek olması ve değişkenin sonuca etkilerinin gözlenebilmesi nedeni ile deneysel desen ile hazırlanmıştır. Ortaokul 5. sınıf seviyesinde öğrenim gören öğrencilerden deney ve kontrol olmak üzere iki ayrı grup oluşturulmuştur. Rastgele seçilen gruplardan deney grubuna doğal afetler hareketli infografikler kullanılarak yapılan ders etkinlikleri ile işlenirken, yine aynı konu kontrol grubuna programa dayalı olarak geleneksel yöntemlerle işlenilen derslerin sonuçları arasındaki fark incelenmeye çalışılmıştır. Uygulama öncesinde ölçme araçları belirlenmiştir. Ölçme aracı olarak Sosyal bilgiler dersi amaç, hedef ve davranışlarına uygun olarak Uzunyol (2013) tarafından geliştirilen ölçme aracından istifade edilmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın kapsamı gereği uzman görüşleri alınarak kapsamı ve içeriği genişletilmiştir. Ölçme aracı bilgi düzeyini ölçmeye yönelik 40 adet doğru-yanlış testinden oluşmaktadır. Ayrıca Sosyal bilgiler dersine karşı tutumlarını ölçmek amacı ile Demir ve Akengin (2013) tarafından geliştirilen“Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Sivas İlinde ortaokul 5. Sınıf seviyesinde öğrenim gören öğrenciler oluştururken, araştırmanın örneklemini, Sivas İli içerisinde rahatlıkla uygulama yapabileceğimiz devlet okullarından seçilmiştir. Grupların belirlenmesinde rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney ve kontrol gruplarında toplam 120 öğrenci uygulamaya dahil edilmiştir. Uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarına başarı ve tutum ölçeği ön test olarak uygulanmış ve elde edilen sonuçlar arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine whether using animated infographics impacts students' academic success and attitudes, regarding the acquisitions named“Questions the causes of disasters and environmental problems in the environment they live in”and“Explains the effects of natural disasters on society with examples”within the course“People, Places, and Environments”in Social Studies at 5th grade. This research was prepared with an experimental design because of the high validity and reliability of quantitative research methods and to observe the effects of variables on the results. We randomly formed two separate groups, experimental and control, from students at the 5th grade of secondary school. The experimental group was taught natural disasters with course activities using animated infographics. The control group was taught the same subject with traditional methods based on the relevant curriculum. We then tried to examine the differences between the results. Before the experiment, the measuring tools were determined. We used the tool developed by Uzunyol (2013) in accordance with the aims, objectives, and conduct of the social studies course. In this context, we obtained expert opinions for the research, expanding the scope and the content. The measurement tool consists of 40 true or false questions to measure students' knowledge levels. Also, to measure attitudes towards the social studies course, we applied the“Social Studies Attitude Scale,”developed by Demir and Akengin (2013). The universe of the research consisted of all 5th grade students in Sivas in the 2020-2021 academic year. We selected our sample from the public schools in Sivas, where we could easily conduct the research. We used the random sampling method to form the experimental and control groups. 120 students were included in total. Before the experiment, we applied the achievement and attitude scale to both groups as a pre-test and found no statistically significant difference between their results obtained. After the experiment, we applied the achievement and attitude scale again to both groups as a post-test.