Konya kuru koşullarında siyez (Triticum monococcum L.) buğdayında uygun tohumluk miktarının belirlenmesi
Determination of appropriateseeding rate in siyez (Triticum monococcum L.) wheat in Konya dryconditions
  1. Tez No: 714770
  2. Yazar: HAVVANUR GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Siyez buğdayında uygun tohumluk miktarını belirlemek amacıyla2018-2019 yetiştirme sezonunda tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak Konya Sarayönü ilçesi ekolojik koşullarında kuru şartlarda yürütülmüş olup araştırmada beş farklı (50, 100, 150, 200, 250 tohum/m2) tohum miktarı kullanılmıştır. Araştırmada bitki boyu metrekarede başak sayısı, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, başakta fertil başakçık sayısı, başakta tane ağırlığı, bin tane ağırlığı (kavuzsuz ve kavuzlu), hasat indeksi, kavuz oranı ve tane verimi ile ilgili ölçümler yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre farklı bitki sıklığı uygulamasının m2'de fertil başak sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, tane kavuz oranı ve tane verimine etkisi istatistiki anlamda önemli bulunmuş. Uygulamaların ortalaması olarak Siyez buğdayında bitki boyu 89.99 cm, metrekarede fertil başak sayısı 139.87 adet, başak uzunluğu 5.22 cm, başakta fertil başakçık sayısı 18.31 adet, başakta tane sayısı 18.96 adet, başakta tane ağırlığı 0.72 g, kavuzsuz 1000 tane ağırlığı 26.41 g, kavuzlu 1000 tane ağırlığı 35.93 g, kavuz oranı % 26.17, hasat indeksi %35.02 ve tane verimi 204.05 kg/da olarak bulunmuştur. Araştırmada en yüksek tane verimi 255.75 kg/da ile 250 tane/m2 tohumluk miktarı uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a randomized block experimental design with 4 replications in dry conditions in the ecological conditions of Konya Sarayönü district in the 2018-2019 growing season, and five different (50, 100, 150, 200, 250 seeds/m2) seeding rates were used in the research. In our research, plant height, number of spikes per square meter, spike length, number of grains per spike, number of fertile spikelets per spike, grain weight per spike, thousand grain weight (bare and husked), harvest index and grain yield were examined. According to the resurts, the effect of different seed density on the number of fertile ears per m2, the number of grains per ear, the grain weight per ear, the husk ratio and the grain yield were found to be statistically significant. As the average of the applications, the plant height of Einkorn wheat is 89.99 cm, the number of fertile ears per square meter is 139.87 pieces, the ear length is 5.22 cm, the number of fertile spikelet per spike is 18.9 pieces, the number of grains per spike is 18.98 pieces, the grain weight per spike is 0.72 g, the weight of 1000 grains without husk is 26.41 g, with husk 1000 The grain weight was 35.93 g, the husk rate was 26.17%, the harvest index was 35.02% and the grain yield was 204.05 kg/da. In the study, the highest grain yield was obtained from the application of 255.75 kg/da at 250 grains/m2 seeding rate.