The impact of e-banking services on customer satisfaction in commercial banks of Somalia
Somali ticari bankalarında e-bankacılık hizmetlerinin müşteri memnuniyeti üzerine etkisi
  1. Tez No: 714804
  2. Yazar: FADUMO ABDULLAHI AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda bankacılık sektörü kavramı, müşteriye değer vermek için verimli ve makul bir düzen olarak çevrimiçi bankacılığın kullanımını hızla geliştirmiştir. Bu nedenle bu çalışma, müşteri, ilgi ve müşteri güveni gibi konulara dikkat çekerek, e-bankacılık hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma Somali'deki bankalardaki müşteri memnuniyet seviyesini araştırmayı ve müşteri memnuniyeti üzerinde en fazla etkiye sahip olan boyutlar hakkında sonuçlar çıkarmayı amaçlamaktadır. Banka Somali'de e-bankacılık hizmetinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini değerlendirmek için nicel araştırma yöntemlerinden anket araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler Somali'deki bir üniversitede elektronik bankacılık kullanan ve elverişli örnekleme yöntemi ile seçilmiş 348 katılımcıdan toplanmıştır. Bulgular, e-bankacılık hizmetinin hala müşterinin memnuniyetini karşılamadığını ortaya koydu. Çalışma ayrıca, E-bankacılık hizmet kalitesinin dört ölçümünün (verimlilik ve kullanım kolaylığı, güvenilirlik, güvence ve empati ve yanıt verme ve iletişim) müşteri memnuniyeti üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu, en etkili boyutların ise verimlilik ve kullanım kolaylığı, güvenilirlik olduğunu ortaya koymaktadır. İleride yapılacak çalışmalarda Somali'deki başka örneklemleden veri toplanarak çalışma tekrarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Over the last years, the concept of banking industry has rapidly built up the use of online banking as an efficient and reasonable set-up to value the client. Thus, this study aims to examine the impact of e-banking service quality effects over customer satisfaction, by giving attention issues such as customer, care, and customer trust. Additionally, the article aims to explore the level of customer satisfaction in selected banks in Somalia and draws conclusion on dimensions that have the most impact on customer satisfaction. In order to assess the impact of e-banking service on customer satisfaction in banks of Somalia, the survey design, one of the quantitative research method, was used. Data that were gathered through the questionnaire from 348 participants completing the questionnaire. The findings revealed that the e-banking Internet service does not fulfill client's satisfaction. The study also reveals that the five measurements (efficiency and ease use, reliability, security and privacy, and responsiveness and communication) of E-banking service quality have a significant impact on customer satisfaction while the most effective dimensions are efficiency and ease use, reliability, security, and privacy. Further research should be conducted with different samples in Somalia.