Üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik ve yalnızlık algılarının popüler kültür öğesi olarak sosyal medyadaki yansıması: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği
Reflection of university students' perception of perfectionism and loneliness on social media as a popular culture item: Sivas Cumhuriyet University case
  1. Tez No: 714803
  2. Yazar: SEREN İLDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde teknolojik alanda yaşanan baş döndürücü gelişmelerle beraber telefonun, internetin ve sosyal medyanın cebimize kadar girmesiyle iletişim alışkanlıklarımız değişmiş, yüz yüze ilişkilerimiz dahi sanal ortamda gerçekleşmeye başlamış ve sosyal medya hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medyanın kolay ulaşılabilir, ucuz ve etkileşim özelliğinin olması ve bu denli hayatımıza girmesi bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Yalnızlık duygusunun evrensel bir sorun olduğu bilinmekte ve üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunlar arasında yer aldığı düşünülmektedir. Ailesinden ayrı düşmüş, yeni ortama uyum sağlamaya çalışan ve maddi özgürlüğü olmayan öğrencilerin yalnızlık duygusuyla baş etmelerinin daha zor olduğu düşünülmektedir. Mükemmeliyetçi kişilik özellikleri zorlayıcı kişilik özellikleridir. Bu özelliklere sahip birey, hem en yüksek standartlara ulaşması hem de asla hata yapmaması gerektiğine inanır. Mükemmeliyetçiler, en ufak bir hatada bile yüksek beklentileri nedeniyle kişiler arası ilişkilerde zorluklar yaşarlar. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik özelliklerinin ve yalnızlık düzeylerinin sosyal medyadaki yansımasını incelemeyi hedeflemiştir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde bulunan, farklı fakültelerde eğitim alan ve anket sorularına cevap veren toplam 544 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Anketler aracılığıyla elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiş ve anket sonuçlarından elde dilen bulgular ortaya konmuştur. Tartışma sonuç bölümünde bu bulgular ayrıntılı şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the dizzying developments in the technological field, our communication habits have changed, even our face-to-face relationships have started to take place in the virtual environment, and social media has become a part of our lives. The fact that social media is easily accessible, cheap and interactive, and that it has entered our lives so much, has brought some problems with it. It is known that the feeling of loneliness is a universal problem and it is thought to be among the problems experienced by university students. It is thought that it is more difficult for students who are separated from their families, trying to adapt to the new environment and do not have financial freedom to cope with the feeling of loneliness. Perfectionist personality traits are compulsive personality traits. Individuals with these characteristics believe that they should both reach the highest standards and never make mistakes. Perfectionists have difficulties in interpersonal relationships because of their high expectations for even the slightest mistake. This study aimed to examine the reflection of university students' perfectionism characteristics and loneliness levels on social media. The sample of the research consists of a total of 544 students studying at Sivas Cumhuriyet University in the 2019-2020 academic year, studying in different faculties and answering the survey questions. The students were administered the Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FÇBMÖ), the UCLA Loneliness Scale, and the Personal Information Form. The data obtained through the surveys were analyzed with the SPSS 22.0 package program and the findings obtained from the survey results were revealed. In the conclusion section of the discussion, these findings are explained in detail.