The impact of electronic banking services on customers' satisfaction in the Afghanistan banking sector
Afganistan bankacılık sektöründeki elektronik banka servislerinin müşteri memnuniyetine etkisi
  1. Tez No: 787472
  2. Yazar: SUHRAB MUSLIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, Afganistan bankacılık sektöründe e-bankacılığın müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini bulmak, çevrim içi hizmet veya e-bankacılık ile müşteri memnuniyeti arasında önemli bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Ölçekler Rima ve diğerleri, (2018)'den seçilmiştir. Bu çalışma, bankanın yönetiminden müşterilerine kadar 242 müşterinin ve banka çalışanın verileri ve anket sonucundan gerçekleştirilmiştir. Veriler, korelasyon (Correlation) ve çoklu regresyon (Multiple Regression) analizi olan betimsel ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, e-bankacılık hizmetlerinin müşteri memnuniyetini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Afganistan'daki E-bankacılık imajının bankacılık hizmetlerinin büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylenebilir. Güvenilirliğin, verimliliğin ve kullanım kolaylığının; yanıt vermenin ve iletişimin; güvenliğin ve gizliliğin tamamının müşteri memnuniyeti üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu görülmektedir. Bu durumda ise en önemli payı güvenilirlik sağlamaktadır. Bununla birlikte, Afganistan bankacılık sektörünün E-Bankacılık hizmetlerine yatırımlarını artırması ve finansal kurumlarının internet bankacılığını kolay ve hızlı hale getirmek için birlikte çalışması gerektiğini önermektedir. Elektronik bankacılık -düzgün bir şekilde uygulanırsa- müşteri memnuniyetini artırabilecek ve bankalara rekabet avantajı sağlayabilecek temel bankacılık hizmetlerinden biri haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this investigation was to look into the relationship between the E-banking services and customer satisfaction in the Afghanistan banking sector in order to determine which element would have the most impact on customer satisfaction. The scales selected from Rima et al., (2018). The specific objectives were to investigate to see if there was a relationship between online service or E-banking and customer satisfaction; and to make necessary recommendations, researcher obtained data from 242 customers or clients ranging from the management to the customers of the bank. Data were analyzed using descriptive and inferential statistics which is Correlation and Multiple Regression model analysis. The study results revealed that reliability, efficiency, and ease of use; responsiveness and communication; and security and privacy all have a substantial influence on customer satisfaction, with dependability having the greatest impact. Meanwhile, it suggests that Afghanistan Banking Sector should increase their investment in E-Banking services and the financial institutions should work hand to hand to enhance their internet banking to make it flexible, fast and easy to use. Electronic banking has evolved into one of the most important elements of banking services that, when effectively implemented, would improve customer loyalty and satisfaction while also providing banks with a competitive advantage.