Boşanma oranlarını etkileyen makroekonomik değişkenlerin panel veri modelleri ile analizi
Analysis of macroeconomic variables affecting divorce rate with panel data models
- Tez No: 714811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 26 alt bölge bazında işsizlik, yoksulluk, kadınların iş gücüne katılım oranı ve Gini katsayısı değişkenlerinin bölgelerarası boşanma oranları üzerine etkilerini incelemek amacıyla analiz edilmiştir. Bu amaçla 2004-2019 dönemlerini kapsayan çalışmada panel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışma uzun bir dönemi kapsaması, bölgesel farklılıkları ve Türkiye geneli için ele alınması bakımından literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. Türkiye geneli için yapılan analiz sonuçlarına göre yoksulluk oranlarının boşanma oranları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'de yoksulluk düzeyi arttıkça boşanma oranları artmaktadır. İşsizlik oranı, kadınların işgücüne katılım oranı ve Gini katsayısı değişkenlerin ise boşanma oranları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Diğer taraftan etkileşim değişkenlerinin yer aldığı panel veri modeli sonuçlarına göre ise kadınların işgücüne katılım oranı, işsizlik oranı, yoksulluk oranı ve Gini katsayısı değişkenlerinin boşanma oranları üzerinde bölgesel olarak farklılık gösterdiği elde edilmiştir. Bölgeler arası işsizlik oranı, kadınların işgücüne katılım oranı, yoksulluk oranı ve Gini katsayısı değişkenlerinin boşanma oranları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak işsizlik oranı, kadınların işgücüne katılım oranı, yoksulluk oranı ve Gini katsayısı arttıkça boşanma oranlarını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was analyzed in order to examine the effects of unemployment, poverty, female labor force participation rate and Gini coefficient variables on interregional divorce rates in 26 sub-regions in Turkey. For this purpose, panel data analysis method was used in the study covering the period of 2004-2019.The aim of the study is to contribute to the literature in terms of covering a long period, regional differences and dealing with Turkey in general. According to the results of the analysis for Turkey in general, it has been determined that poverty rates have a statistically significant and positive effect on divorce rates. As the level of poverty increases in Turkey, divorce rates increase. Unemployment rate, female labor force participation rate and Gini coefficient variables did not have a statistically significant effect on divorce rates. On the other hand, according to the results of the panel data model in which the interaction variables are included, it has been obtained that the female labor force participation rate, unemployment rate, poverty rate and Gini coefficient variables differ on the divorce rates regionally. It has been determined that the variables of unemployment rate between regions, female labor force participation rate, poverty rate and Gini coefficient have a statistically significant and positive effect on divorce rates. As a result, it has been concluded that as unemployment rate, female labor force participation rate, poverty rate and Gini coefficient increase, divorce rates increase.