Witches and Witchcraft in Margaret Atwood's 'Circe/Mud Poems' and Madeline Miller's Circe
Margaret Atwood'un 'Circe/Mud Poems' ve Madeline Miller'ın Ben, Kirke eserlerinde cadılar ve büyücülük
  1. Tez No: 714827
  2. Yazar: AYŞE NUR BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İlk olarak 1970'lerde ortaya çıkmış olan ekofeminizm, ataerkilliğin kadın ve doğayı sömürmesi arasında bir ilişki kurar ve ataerkilliğin kadın ve doğa üzerindeki egemenliğini ortadan kaldırmayı amaçlar. Ekofeminizm düalitelerin ve hiyerarşik sistemin erkek egemenliğinin temelini oluşturduğunu öne sürer. Kadınlar bu ikili sistemde daha düşük bir konumda görülmektedir. Kadınlar ve doğa, kadınları üreme yetenekleri açısından doğaya yakın gören ataerkillik tarafından aşağı kabul edilmekte ve dolayısıyla ezilmektedir. Bu sebeple, ekofeminizm, düalist düşünceyi öne çıkaran ve kadınları doğayla yakın ilişkileri nedeniyle aşağılayan düşünceye karşı çıkarlar. Bu çalışmada Margaret Atwood ve Madeline Miller'ın eserlerinin düalizm, kadın-doğa ilişkileri ve Ana-Tanrıça kültürüne yaklaşımları vurgulanarak ekofeminist çerçevede analiz edilmesi ve tartışılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, Atwood'un“Circe/Mud Şiirleri”nde asıl sorun, toplumsal cinsiyet rollerine ve kadınlar üzerindeki yıkıcı erkek gücüne meydan okumak ile ilgilidir. Bu eserde Circe, başından sonuna kadar, kadınları ve çevreyi etkileyen ataerkil yapılarda bir değişimi savunmaktadır. Miller'ın Ben, Kirke'sinde (2019) ise ataerkil düaliteler, hiyerarşik cinsiyet/iktidar ilişkileri ve kadın-doğa ilişkisi kadın kimliği, tecavüz, büyücülük ve ataerkil baskılar üzerinden tartışılmaktadır. Her iki eserde de basmakalıp cadı imajı, ekofeminist kadın sesiyle altüst edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ecofeminism, which first appeared in the 1970s, makes a connection between patriarchy's exploitation of women and nature, and seeks to eliminate patriarchy's dominance over women and nature. Ecofeminism claims that dualities and the hierarchical system form the basis of male domination. Women are considered in an inferior position in the binary system. Since patriarchy perceives women close to nature in terms of their ability to reproduce, women and nature are considered inferior and therefore oppressed by the patriarchy. Ecofeminism objects to the idea that promotes the dualist way of thinking and degrades women due to their close relationship with nature. In this thesis, it is aimed to analyze and discuss Margaret Atwood and Madeline Miller's works with an emphasis on their approach towards dualism, women-nature relationships, and Mother-Goddess culture in the ecofeminist framework. In Atwood's“Circe/Mud Poems”(1974), the major concern is to challenge the gender roles and destructive male power on women. From the beginning to the end, Circe advocates for a shift in patriarchal structures that affect women and the environment. In Miller's Circe (2019), patriarchal dualisms, hierarchical gender/power relations, and the women-nature relationship are explored via female identity, rape, witchcraft, and patriarchal oppressions. In both works, the stereotypical witch image is subverted by ecofeminist female voice.