Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyi ve öz-etkililikle ilişkisi
The relationship between health literacy level and self-efficacy of individuals with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 714845
  2. Yazar: YELDA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ERBAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sebep olduğu yeti kayıpları, iş gücü kayıpları ve sağlık harcamalarıyla ekonomik ve sosyal yükü arttıran KOAH, dünya çapında önemli hastalıklardan ve ölüm nedenlerinden biridir ve ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Yapılan çalışmalarda hastaların sağlık okuryazarlığı düzeyinin ve öz-etkililik düzeyinin, hastalıklarının yönetimini ve gidişatını etkilediği bulunmuştur. Bu nedenle, bu araştırma Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyini ve öz-etkililikle ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, tanımlayıcı türde bir araştırmadır. Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 22.06.2020 – 01.03.2021 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzeri, sorulara cevap verebilecek bilinç düzeyine sahip, Türkçe bilen, araştırmaya katılmayı kabul eden, KOAH tanısı olan 287 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Gerekli etik izinler alındıktan sonra, Hasta Tanıtım Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ve KOAH Öz-etkililik Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 programıyla yapılmıştır. Normal dağılım gösteren iki bağımsız grubun analizi Bağımsız Örneklemler T Testi ile, ikiden fazla sayıda grubun analizi ise, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile yapıldı. Normal dağılım gösteren iki bileşenin ilişkisini değerlendirmede Pearson Korelasyon Testi kullanılırken, sıralı değişkenlerin analizinde Spearman Korelasyon Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
COPD, which increases the economic and social burden with the disability, workforce losses and health expenditures it causes, is one of the important diseases and causes of death worldwide and is a serious public health problem. Studies have found that the level of health literacy and self-efficacy of patients affect the management and course of their disease. Therefore, this research was conducted to determine the level of health literacy and its relationship with self-efficacy in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease. This study is a descriptive study. Research, Health Sciences University Ankara Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital 22.06.2020 – 01.03.2021 between the dates the applicant 18 years of age and over, with a level of consciousness that can answer questions, Turkish, who knows, with a diagnosis of COPD who agreed to participate in the research was carried out in 287 patients. After obtaining the necessary ethical permissions, data were collected using the Patient Identification Form, the Turkey Health Literacy Scale-32 and the COPD Self-Efficacy Scale. Data analysis was done with SPSS 25.0 program. The analysis of two normally distributed independent groups was done with the Independent Samples T-Test and the analysis of more than two groups was done with One-Way Analysis of Variance (ANOVA). While Pearson Correlation Test was used to evaluate the relationship of two normally distributed components, Spearman Correlation Test was used for the analysis of ordinal variables.