Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin sağlık okuryazarlık düzeyinin, hasta yakınlarının bakım yüküne etkisi
With chronic obstructive lung disease health literacy level of individuals, effect of patient relatives on care burden
- Tez No: 787519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE DİLEK DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde sağlık okuryazarlık düzeyinin, hasta yakınlarının bakım yüküne etkisinin belirlenmesi amacı ile kesitsel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Kocaeli Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine kayıtlı KOAH tanısı olan 203 hasta ve bu bireylere bakım veren 203 hasta yakını oluşturdu. Veri toplama aracı olarak KOAH'lı bireyler için“KOAH Hasta Bilgi Formu”ve KOAH Sağlık Okuryazarlık Ölçeği“KOAH SOY BDÖ”kullanıldı. Bakım veren bireylere ise;“Bakım Verici Tanıtım Formu”ve“Zarit Bakım Yükü Ölçeği”uygulandı. Veri toplama araçları her iki gruba yüz yüze görüşme tekniği ile aynı anda uygulandı. Veriler IBM SPSS 24.0 versiyon istatistik programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was done as a sectional study to examine the level of health literacy in individuals with Chronic Obstructive Lung Disease (COPD) and the relation of patient relatives to the burden of care. The sample of the study was 203 patients with COPD diagnosis registered to Kocaeli Darica Farabi Training Research Hospital Chest Diseases Clinic and 203 patients who provided care for these individuals. As a data collection tool,“Information Form”and“COPD INERT Knowledge Level Scale”were used for COPD individuals. The maintenance people were given“Information Form”and“Zarit Caregiver Burden Scale”(ZCBS). Data collection tools were applied to both groups at the same time, resulting in face-to-face discussion technique. The data was analyzed in the IBM SPSS 24.0 version statistical program.