Mide karsinomlarında, mikrosatellit instabilitesi (MSI), HER2 ve PD-L1 ekspresyonunun klinikopatolojik ve prognostik önemi
Clinicopathological and prognostic importance of microsatellite instability (MSI), HER2 and PD-L1 expression in gastric carcinomas
  1. Tez No: 714844
  2. Yazar: ZEKİYE MAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mide kanseri dünya çapında en sık görülen beşinci kanserdir ve kansere bağlı ölümlerin önemli nedenlerinden biridir. Mikrosatellit instabilitesi (MSI), mide kanserinde moleküler sınıflamada alt tiplerden biridir ve kısa tekrarlanan DNA dizilerinde (mikrosatellitler) uzunlukta değişiklikle karakterizedir. HER2 tümör hücresi proliferasyonu, apoptozisi, adezyonu, migrasyonu ve diferansiasyonu ile ilişkili reseptör ailesinin bir üyesidir. Programlanmış ölüm ligandı 1 (PD-L1), PD-1 (Programlanmış ölüm-1) reseptörüne bağlanarak immün hücre toleransının korunmasında rol alır. Çalışmamızda mide karsinomu olgularında MSI oranı %8,5 olarak belirlenmiştir. Bu hastaların yaş ortalaması, MSS hastalardan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,020). Lenf nodu metastazı olan MSI olgularında ekstrakapsüler yayılım görülmemiştir (p=0,020). HER2 ekspresyon durumu ile MMR durumu, PD-L1 ekspresyonu ve diğer klinikopatolojik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmemiştir (p>0,05). PD-L1'in immünopozitif ekspresyon oranı %70,8'dir. Bu olguların %89,3'ünde yalnızca immün hücreler, %10,7'sinde hem tümör hem de immün hücreler immünopozitiftir. Sadece tümör hücrelerinde, PD-L1 ekspresyonu durumu 65 yaş ve üzerinde anlamlı şekilde daha yüksektir (p=0,025) ve lenf nodu metastazı olanlarda ekstrakapsüler yayılım görülmemiştir (p=0,048).
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the fifth most common cancer worldwide and one of the major causes of cancer-related deaths. Microsatellite instability (MSI) is one of the subtypes in the molecular classification of gastric cancer and is characterized by variation in length in short repetitive DNA sequences (microsatellites). HER2 is a member of the receptor family associated with tumor cell proliferation, apoptosis, adhesion, migration and differentiation. Programmed death ligand 1 (PD-L1) plays a role in maintaining immune cell tolerance by binding to the PD-1 (Programmed death-1) receptor. In our study, the rate of MSI in gastric carcinoma cases was determined as 8,5%. The mean age of these patients was found to be significantly higher than the MSS patients (p=0,020). Extracapsular spread was not observed in MSI cases with lymph node metastasis (p=0,020). There was no statistically significant correlation between HER2 expression status and MMR status, PD-L1 expression and other clinicopathological features (p>0,05). The immunopositive expression rate of PD-L1 is 70,8%. In 89,3% of these cases, only immune cells are immunopositive, and in 10,7%, both tumor and immune cells are immunopositive. Only in tumor cells, PD-L1 expression status was significantly higher at 65 years and older (p=0,025), and extracapsular spread was not seen in those with lymph node metastases (p=0,048).