Kronik bel ağrılı kadınlarda reformer pilates egzersizlerinin ağrı, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of reformer pilates exercises on pain, body awareness and quality of life in women with chronic LOW back pain
  1. Tez No: 714853
  2. Yazar: BÜŞRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KESİKBURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu prospektif non-randomize kontrollü çalışma, reformer pilates egzersiz programının kronik mekanik bel ağrılı kadınlarda vücut farkındalığı, ağrı ve yaşam kalitesini üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya en az 3 aydır devam eden mekanik bel ağrısı şikâyeti olan, 18-60 yaş arasında 40 gönüllü kadın hasta dâhil edildi. Hastalardan pilates grubuna (n=20) fizyoterapist eşliğinde 6 haftalık reformer pilates egzersiz programı ve bel eğitimi uygulanırken; FTR modaliteleri grubuna (n=20) 6 haftalık elektroterapi, termoterapi ve bel eğitimi uygulandı. Her iki tedavi de haftada 3 gün verildi. Hastalara başlangıçta ve tedavi bitiminden hemen sonra (6.haftada) ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS) ve McGill Melzack Ağrı Soru Formu, fonksiyonel durum için Oswestry Bel Özürlülük Anketi, vücut farkındalığı için Vücut Farkındalık Anketi, yaşam kalitesi için Short Form 36 (SF-36), hareketten korku/kaçınma durumu için Tampa Kinezyofobi Ölçeği uygulandı. Bulgular: 6.
Özet (Çeviri)
Objective: This prospective non-randomized controlled study aimed to investigate the effect of reformer pilates exercise program on pain, body awareness and quality of life in women with chronic mechanical low back pain. Materials and Methods: 40 volunteer female patients, aged 18-60 years, with a complaint of mechanical low back pain for at least 3 months were included in the study. Pilates group (n=20) received a six-week reformer pilates exercise program and low back training under supervision of a physiotherapist; physical therapy modalities group (n=20) received a six-week electrotherapy, thermotherapy and low back training. Both treatments were given 3 times a week. Visual Analogue Scale (VAS) and McGill Melzack Pain Questionnaire for pain, Oswestry Disability Index for functional status, Body Awareness Questionnaire for body awareness, Short Form 36 (SF-36) for quality of life, Tampa Kinesiophobia Scale for fear/avoidance of movement were measured at baseline and immediately after treatment (at 6 weeks).