Bazı ipliksi yeşil alglerin bitkilerde gübre olarak kullanılmasının çimlenme ve büyüme üzerine etkileri
The effects of using some filamentous green algae as fertilizers in plants on germination and growth
- Tez No: 714869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Sakarya ilinde yetişen fasulye (Ada Beyazı), buğday (Nusrat) ve mısır (523) (Phaseoulus vulgaris L., Triticum aestivum L., Zeamays indentata Sturt.) çeşitlerinde 'Deepozym' markalı organik sıvı alg gübresi ve Sapanca Gölünden toplanan iki makro alg olan (Spirogyra cylindrica Czurda 1932 ve Cladophora glomerata Linneus 1843), organik sıvı gübre haline getirilip kullanılarak bitkilerin fizyolojik ve morfolojik parametrelerindeki değişimler gözlemlenmiştir. Çalışmamızda kontrollü koşullarda mısır, buğday ve fasulye için çimlenmenin yanı sıra, saksı denemelerinde yapılmış olup; denememizde kontrol, besin çözeltisi, ticari alg gübresi, hazırlanan alg gübresi, besin çözeltisi ve hazırlanan alg gübresi karışımı formları uygulanmıştır. İncelenen tohumlarının çimlenmeye başladığı andan itibaren laboratuar ortamında belirli aralıklarla bitkisel indeks ölçümleri, SPAD ve bitkilerin gövde, kök ve yaprakların; gibi morfolojik parametrelerdeki değişikliklerde belirlenmiştir. Çalışmamızda gübre çeşitlerinin etkilerine bakıldığında ticari alg gübresinin bitki çeşitleri üzerine daha fazla etkili olduğu gözlemlenmiş olup diğer gruplardaki etkinin bitki gelişim evrelerine göre farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Çimlendirme gelişimleri birbirine yakın olmakla beraber yapılan Kjeldahl analizlerinde istatistiksel olarak bitki grupları arasında fark önemli iken gübre çeşitleri arasındaki farklar çok önemli düzeyinde belirlenmiştir. Çalışmamızda hazırlanış olduğumuz alg türlerinden elde edilen gübrenin etkinliğinin konsantrasyon düzeyi ve bitki çeşitleri gereksinimine bağlı besin ilaveleri ile kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, Deepozym branded organic liqui dalgae fertilizer and two macroalgae collected from Sapanca Lake were used in bean (Ada Beyazı), wheat (Nusrat) and corn (523) (Phaseoulus vulgaris, Triticum aestivum L., Zeamays indentata Sturt.) cultivars grown in Sakarya province. (Spirogyra cylindrica Czurda 1932 and Cladophora glomerata Linneus 1843), the changes in the physiological and morphological parameters of the plants were observed by turning the minto organic liquid fertilizers. In our study, besides germination for corn, wheat and bean under controlled conditions, pot trials were carried out; In our experiment, control, nutrient solution, commercial algae fertilizer, prepared algae fertilizer, nutrient solution and prepared algae fertilizer mixture forms were applied. From the moment that the examined seeds start to germinate, the vegetative index, SPAD and the stem, root and leaves of the plants at certain intervals in the laboratory environment; measured in changes in morphological parameters. In our study, when the effects of fertilizer types were examined, it was observed that commercial algae fertilizer was more effective on plant varieties, and it was determined that the effect in other groups differed according to plant development stages. Although their germination development is close to each other, statistically significant difference between plant groups in Kjeldahl analyzes, while differences between fertilizer types were determined at a very significant level. In our study, it is recommended that the efficiency of the fertilizer obtained from the algae species we have prepared should be used with nutrient additions depending on the concentration level and plant varieties requirement.