Validating and extending the two-moment capital asset pricing model for financial time series
Finansal zaman serileri için iki-momentli sermaye varlıkları fiyatlandırma modeli doğrulanması ve genişletilmesi
- Tez No: 714892
- Danışmanlar: PROF. JOHN MCCOLL, DR. DUNCAN LEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Glasgow
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez, finans borsalarındaki getirilerin finansal ve istatistiki modellenmesi hakkında devam eden tartışmaya katkıda bulunmaktadır. Finans alanında yaklaşık 50 yıldır sürekli bir ilgi odağı olan varlık fiyatlandırması modeli kavramını, portföy seçimleri ve piyasa risklerinin belirlenmesi gibi yatırım kararları alırken finans getirilerinin stokastik davranışlarının üzerinden tanımlandığı bir model olarak geliştirmektedir. Finans literatüründe detaylandırılmış en iyi bilinen ve en yaygın kullanılan varlık fiyatlandırma modeli, Sharpe-Lintner-Mossin tarafından 1960'larda bir ortalama-varyans çerçevesinde sistemsel riski araştırmak için geliştirilen ve bu tez için temel model olan (Doğrusal Piyasa Modeli ile tutarlı) iki-moment Sermaye Varlıkları Fiyatlandırma Modeli'dir (SVFM). Ancak bu model şu anda, finans borsalarındaki getirileri tanımlamak için bir araç olarak yanlış yönlendirici ve yetersiz olarak eleştirilmektedir. Bu kısmen, varlıklar ve piyasa getirileri arasındaki doğrusal olmayan ilişkiler ve normal dağılımlı olmayan getirilerin varlığının bir sonucudur. İki-momentli SVFM içindeki yetersizlikler bu tez içerisinde değerlendirilmiş ve hem model uyumu hem de tahmin yetilerini geliştirecek genişletmeler önerilmiştir. Doğrusal Piyasa Modelini doğrulamak ve genişletmek için, bu tez içinde sunulan ampirik çalışma üç ilgili genişletmeye odaklanmıştır. Birinci genişletme, Doğrusal Piyasa Modelinin modelleme ve tahmin yetilerini zamanla değişen Doğrusal Piyasa Modeli (koşullu iki-moment SVFM ile tutarlı) ile 19 Türk sanayi sektörü portföyü için karşılaştırmaktadır. İki istatistiki modelleme tekniği karşılaştırılmıştır: borsa getirilerinin durağan olmayan varyansa izin veren bir GARCH tipi model grubu ve zamanla değişen Doğrusal Piyasa Modelinde zaman içinde sistematik kovaryans riskinin doğrusal olarak değişmesine izin veren durum uzayı modelleri. Durum uzayı modellemenin GARCH tipi modellemeden daha iyi sonuç verdiği gösterilmiştir. İkinci genişletme, Doğrusal Piyasa Modelinin performansını çok terimli uzantılar ve bir Genelleştirilmiş Toplamsal Model (GTM) içeren daha yüksek dereceli moment modelleri ile karşılaştırmaya odaklanmıştır. Ek olarak, Doğrusal Piyasa Modelinin ve durum uzayı modelleri yapısındaki çok terimli uzantıların zamanla değişen versiyonları dikkate alınmıştır. Tüm bu modeller 18 küresel piyasaya, üç farklı zaman diliminde uygulanmıştır: Temmuz 2002 ile Temmuz 2012 arasındaki tüm periyod, Temmuz 2002 ila Ekim 2008 finansal krizinden hemen öncesi aralığı ve Ekim 2008 finansal krizi ile Temmuz 2012 arası. Daha karmaşık koşulsuz modellerin Doğrusal Piyasa Modeli'nde bir miktar geliştiği gösterilmiş olsa da, durum uzayı modelleri yine tüm koşulsuz modelleri ciddi miktarda iyileştirmektedir. Son genişletme, zamanla değişen Doğrusal Piyasa Modellerinin dört muhtemel çok değişkenli durum uzayı formunun performansını, aynı 18 küresel piyasanın verilerini kullanarak, piyasalar arasındaki bağıntılardan faydalanarak karşılaştırmaya odaklanmıştır. Bu yaklaşımın tek değişkenli durum uzayı modellerinin performansını daha da geliştirdiği gösterilmiştir. Tez, üç ilgili temayı bir araya getirerek sonuçlandırılmaktadır: Doğrusal Piyasa Modelinin uygunsuzlukları, çok değişkenli modellemenin tek değişkenli piyasa modelini iyileştirme düzeyi ve dünya borsalarının durumu.
Özet (Çeviri)
This thesis contributes to the ongoing discussion about the financial and statistical modelling of returns on financial stock markets. It develops the asset pricing model concept which has received continuous attention for almost 50 years in the area of finance, as a method by which to identify the stochastic behaviour of financial data when making investment decisions, such as portfolio choices, and determining market risk. The best known and most widely used asset pricing model detailed in the finance literature is the Two-Moment Capital Asset Pricing Model (CAPM) (consistent with the Linear Market Model), which was developed by Sharpe-Lintner- Mossin in the 1960s to explore systematic risk in a mean-variance framework and is the benchmark model for this thesis. However, this model has now been criticised as misleading and insufficient as a tool for characterising returns in financial stock markets. This is partly a consequence of the presence of non-normally distributed returns and non-linear relationships between asset and market returns. The inadequacies of the Two-Moment CAPM are qualified in this thesis, and the extensions are proposed that improve on both model fit and forecasting abilities. To validate and extend the benchmark Linear Market Model, the empirical work presented in this thesis centres around three related extensions. The first extension compares the Linear Market Model's modelling and forecasting abilities with those of the time-varying Linear Market Model (consistent with the conditional Two-Moment CAPM) for 19 Turkish industry sector portfolios. Two statistical modelling techniques are compared: a class of GARCH-type models, which allow for non-constant variance in stock market returns, and state space models, which allow for the systematic covariance risk to change linearly over time in the time-varying Linear Market Model. The state space modelling is shown to outperform the GARCH-type modelling. The second extension concentrates on comparing the performance of the Linear Market Model, with models for higher order moments, including polynomial extensions and a Generalised Additive Model (GAM). In addition, time-varying versions of the Linear Market Model and polynomial extensions, in the form of state space models, are considered. All these models are applied to 18 global markets during three different time periods: the entire period from July 2002 to July 2012, from July 2002 to just before the October 2008 financial crisis, and from after the October 2008 financial crisis to July 2012. Although the more complex unconditional models are shown to improve slightly on the Linear Market Model, the state space models again improve substantially on all the unconditional models. The final extension focuses on comparing the performance of four possible multivariate state space forms of the time-varying Linear Market Models, using data on the same 18 global markets, utilising correlations between markets. This approach is shown to improve further on the performance of the univariate state space models. The thesis concludes by drawing together three related themes: the inappropriateness of the Linear Market Model, the extent to which multivariate modelling improves the univariate market model and the state of the world's stock markets.