Kronik miyeloid lösemi tanılı hastaların tedavi sonuçlarının ve yan etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the treatment results and side effects of patients with chronic myeloid leukemia
- Tez No: 714893
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada KML tanısıyla tedavi edilen olguların klinik özelliklerinin ve uygulanan tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Bu çalışma 1 Ocak 2008- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda KML tanısı ile takip edilen hastaların dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Olguların %54,5'i kadındı ve yaş ortalaması 53,53 ± 14,37 yıldı. Tedavide kullanılan ilaçlar sıklık sırasına göre %57,6 imatinib, %24,2 nilotinib, %13,6 dasatinib, %3,0 bosutinib, %1,5 ponatinib idi. Ortalama BCR-ABL değeri başlangıçta 50,79 ± 27,84, 3.ayda 11,42 ± 23,11, 6.ayda 5,98 ± 14,07, 12.ayda 1,82 ± 7,58 idi. 3.ayda olguların %56,0'ında, 6. ayda %39,1'inde, 12. ayda ise %65,0'ında yanıt olduğu görüldü. Olguların %75,8'inde ilaca bağlı herhangi yan etki oluşmazken, %7,6 periorbital ödem, %4,5 ciltte döküntü, %3,0 bulantı, %3,0 eklem ağrısı saptandı. Olguların %81,8'inde ilaç değişimi gerektirecek yan etki saptanmazken, %7,6'sında ikinci ilaç değişimi gerektiren yan etki saptandı. Olguların %65,2'sinde imaitinibe direnç yokken, %19,7'sinde MMY yok, %1,5'inde THY yok, %7,6'sı yanıtsız, %6,1'inde MMY kaybı saptandı. Olguların %9,1'inde ikinci ilaca, %1,5'inde üçüncü ilaca direnç saptandı. Kadınlar ile karşılaştırıldığında erkeklerde 12. ayda yanıt sıklığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşüktü (p = 0,016). Sonuç: En sık kullanılan ilaç imatinib, en sık yan etki periorbital ödemdi ve olguların %18,2'sinde ilaç değişimi gerektiren yan etki saptandı. Ek olarak kadınlarla karşılaştırıldığında erkeklerin 12.ayda tedaviye yanıt sıklığı anlamlı düzeyde daha düşüktü. Daha kapsamlı, toplum temsiliyeti olan, prospektif çalışmalar ile KML'nin klinik özellikleri daha detaylı olarak ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
Aim. In this study, it was aimed to evaluate the clinical features and treatment results of the cases treated with the diagnosis of CML. Method. This study was carried out by retrospectively examining the files of patients followed up with the diagnosis of CML in the Department of Hematology, Faculty of Medicine, Selcuk University, between January 1, 2008 and December 31, 2020. Results. 54.5% of the cases were female and the mean age was 53.53 ± 14.37 years. Medications used in treatment are in order of frequency; 57.6% were imatinib, 24.2% nilotinib, 13.6% dasatinib, 3.0% bosutinib, and 1.5% ponatinib. The mean BCR-ABL value was 50.79 ± 27.84 at baseline, 11.42 ± 23.11 at 3 months, 5.98 ± 14.07 at 6 months, and 1.82 ± 7.58 at 12 months. Response to treatment was observed in 56.0% of the cases at 3 months, 39.1% at 6 months, and 65.0% at 12 months. While no treatment-related side effects did not occur in 75.8% of the cases, 7.6% of the cases had periorbital edema, 4.5% skin rash, 3.0% nausea, 3.0% arthralgia. While there was no side effect requiring treatment switch in 81.8% of the cases, a side effect requiring a second drug switch was detected in 7.6% of the cases. While 65.2% of the cases did not develop resistance to imaitinib, 19.7% had no MMY, 1.5% had no THY, 7.6% were unresponsive, and 6.1% lost MMY. Resistance to the second drug was found in 9.1% of the cases, and the third drug in 1.5%. Compared to women, the frequency of response to treatment was statistically significantly lower at 12 months in men (p = 0.016). Conclusion. The most commonly used treatment was imatinib, the most common side effect was periorbital edema, and 18.2% of the cases had a side effect requiring switch to the treatment. In addition, compared to women, men had a significantly lower frequency of response to treatment at 12 months. More comprehensive, community-represented, prospective studies may reveal the clinical features of CML in more detail.