Online community based instruction (CBI) training for pre-service special education teachers in Turkey
Türkiyedeki özel eğitim öğretmen adayları için online toplum tabanlı öğretim yöntemi (TTÖ) eğitimi
  1. Tez No: 714905
  2. Yazar: MUHAMMED AKİF KARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAMELA S. WOLFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Pennsylvania State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Özel Eğitim öğretmen adayları için hazırlanmış çevrimiçi Toplum Tabanlı Öğretim Yöntemi (CBI) eğitiminin etkileri araştırılmıştır. Eğitim, dört hafta içinde tamamlanacak olan üç adet bilgi modülünü ve beceri uygulama ödevlerini içermektedir. Elde edilen sonuçlar, kontrol grubu ve deney grubu arasında Toplum Tabanlı Öğretim'e yönelik bilgi ve uygulama becerilerine yönelik istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, uygulama ödev skorları ile son-test skorları arasında ve çevrimiçi geçirilen vakit ile son-test skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Eğitimin bitişinden üç ay sonra gerçekleştirilen kalıcılık testi, katılımcı öğretmen adaylarının Toplum Tabanlı Öğretim'e yönelik bilgi ve uygulama becerilerini sürdürdüğü görülmüştür. Çalışmanın sınırlılıkları ve geleceğe yönelik gidişatlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of online Community-based Instruction (CBI) training for pre-service special education teachers in Turkey. The training consisted of three knowledge modules and skill application assignments designed to be completed in four weeks. Results demonstrated statistically significant difference between control and treatment groups on CBI knowledge. Furthermore, there were significant correlations between application assignment scores and post-assessment scores, as well on time spent online and post-assessment scores. Maintenance data collected three months after the training showed that pre-service teacher participants' maintained their knowledge related to CBI over time. Limitations and future directions are discussed.