Antibiotic resistance of coagulase-negative staphylococcal species isolated from fermented meat products
Fermente et ürünlerinden izole edilmiş koagülaz negatif stafilokok türlerinin antibiyotik direnci
  1. Tez No: 714978
  2. Yazar: FATMA BEYZA ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CLEMENCIA CHAVES LOPEZ, PROF. DR. MATTHIAS EHRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Genetics, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli Studi di Teramo
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Koagülaz negatif stafilokoklar (KNS) gibi başlatıcı kültürler, et ürünlerinde kullanılan mikrobiyal kültürlerdir. Endüstriyel fermente et ürünlerinde başlatıcıların kullanımı emniyet ve kalite açısından nihai ürüne katkıda bulunur. Hayvan üretimi sırasında antibiyotiklerin aşırı kullanımı nedeniyle ette bulunan bazı başlatıcılarda antibiyotik direnci gözlenebilir. Bu durum halk sağlığı için zararlı olabilir. Bu sebeple, imalat süresince kontrol etme ve önlem alma önemlidir. Bu çalışmada, TSA+CHL üzerindeki 24 farklı KNS suşu, çeşitli endüstriyel fermente et ürünlerinden izole edildi ve MALDI-TOF MS ile tanımlandı. İzole edilen stafilokok suşları için, farklı antibiyotik duyarlılık profili elde edildi. Buna ilave olarak, plasmid içeren cat (kloramfenikol asetiltransferaz) genini tespit etmek amacıyla kloramfenikola dirençli 17 farklı CoNS suşları için PCR analizi uygulandı. Ayrıca, kloramfenikola dirençli olan KNS suşlarının diferansiyasyonu için (RAPD)-PCR,(GTG)5-PCR,(BOX)-PCR ve (ERIC)-PCR gibi çeşitli polimorfizm teknikleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Starter cultures like coagulase-negative staphylococci (CoNS) are microbial cultures used in meat products. The use of starters in industrial fermented meat products contributes to the final product in terms of safety and quality. Antibiotic resistance may be observed in some starters in meat due to overusing antibiotics during animal production. This situation can be harmful to public health. Therefore, controlling and taking measures are important throughout manufacturing. In this study, 24 different CoNS strains on the TSA+CHL were isolated from several industrial fermented meat products and were identified by MALDI-TOF MS. For isolated Staphylococcus strains were obtained several antibiotic susceptibility profiles were. In addition, PCR analysis was applied to detect the cat (Chloramphenicol acetyltransferase) gene, including plasmid for 17 different CoNS strains resistant to chloramphenicol. Besides, for the differentiation of CoNS strains resistant to chloramphenicol was performed various polymorphism techniques like (RAPD)-PCR, (GTG)5-PCR, (BOX)-PCR, and (ERIC)-PCR were.