Potansiyometrik imipramin hidroklorür seçici sensör geliştirilmesi ve uygulamaları
Development and applications of potentiometric imipramine hydrochloride selective sensor
- Tez No: 714982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SAYDAN KANBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İmipramin hidroklorür trisiklik bir antidepresandır. IMIP, ağrı kesici ilaçlarla birlikte bazı durumlarda depresyon ve kronik ağrı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. IMIP aşırı dozunda, endişe, uykusuzluk, ağlama krizleri, kişilik değişikliği ve taşikardi gibi yan etkiler görülmektedir. Bu nedenle, imipramin tayini çok önemlidir. Bu çalışmada, potansiyometrik PVC membran iyon seçici sensör, imipramin hidroklorür tayini için geliştirildi. Mil-53(Al) metal organik kafes yapısı, İmipramin seçici PVC membran sensörün yapısında ilk defa iyonofor olarak kullanıldı. 3.0% MIL-53(Al), 64.0% Dibütilftalat (DBF), 32.0% Polivinilklorür (PVC) ve 1.0% Potasyum tetrakis(4-klorofenilborat) (KTPClPB) membran bileşimini içeren PVC membran sensör en iyi potansiyometrik performans özelliklerini göstermektedir Sensör, 57.7 mV/10 kat konsantrasyon değişimi ve tayin limiti 5.0x10-8 M ile 1.0x10-7-1.0x10-1 M konsantrasyon aralığında imipramin hidroklorür tayini için doğrusal cevap sergiledi. Sensörün pH çalışma aralığı, 3.7-8.4 olarak belirlendi. Sensörün cevap zamanı 3 s'dir. İmipramin seçici elektrodun, yüksek tekraredilebilirliği ve kararlı potansiyometrik cevabının olduğu belirlendi. Bir depresyon tedavisinde kullanılan ilacın imipramin hidroklorür içeriği, önerilen imipramin seçici sensör kullanılarak başarılı bir şekilde tayini gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Imipramine hydrochloride (IMP) is a tricyclic antidepressant. Imipramine is a medicine utilized in the treatment of depression and chronic pain in some certain cases together with pain medication. The side effects of anxiety, insomnia, crying attacks, personality change and tachycardia are seen in imipramine overdose. Therefore, determination of imipramine is very important. In this study, a potentiometric PVC membrane ion selective sensor (ISE) was developed for monitorion of imipramine hydrochloride. MIL-53(Al) metal organic framework was utilized as ionophore (electroactive material) for the first time in the construction of imipramine selective PVC membrane sensor. The sensor membrane consisting of 3.0% MIL-53(Al), 64.0% Dibutylphthalate (DBP), 32.0% Polyvinylchloride (PVC) and 1.0% Potassium tetrakis(4-chlorophenylborate) (KTPClPB) exhibited the most satisfied potentiometric performance characteristics. The sensor exhibited a 57.7 mV/10-fold concentration change and linear response for the detection of imipramine hydrochloride in the detection limit range of 5.0x10-8 M to 1.0x10-7-1.0x10-1 M. The pH operating range of the sensor was determined as 3.7-8.4. The pH working range of the sensor was determined as 3.7-8.4. The response time of the sensor is 3 s. It was determined that the sensor showed a highly reproducible and stable potentiometric response. The imipramine hydrochloride content of a pharmaceutical used in the treatment of depression was successfully determined by using the proposed imipramineselective sensor.