Meşe palamutundan elde edilen aktif karbon ile sulu çözeltiden bazı boyar maddelerin uzaklaştırılması
Removal of some colorants from the aqueous solution with activated carbon obtained from acorns
- Tez No: 714984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Doğada her ne kadar bol miktarda varmış gibi görünsede sınırlı olan su, hava ve topraklarımız her geçen gün daha fazla kirlenmektedir. Özellikle son yıllarda artan tekstil fabrikalarında kullanılan boyar maddelerin kirlettiği suların arıtılmadan çevreye bırakılması sonucu su kirliliğinde artış yaşanmıştır. Yapılan farklı çalışmalar üzerine boyar maddelerin özellikle toksit ve kanserojen etkiye sahip olduğu keşfedilmiştir. Kansorejen etkiye de boyar maddelerde bulunan polisiklik hidrokarbonlar, nitrobileşkleri ve diğer bileşikler olduğu bulunmuştur. Boyar maddeler en fazla mesane kanserine yol açmakla beraber doğrudan temasla cilt ve alerjik hastalıklara da neden olmaktadır. Gözle temasları ve solunmaları yüksek risk oluşturmaktadır. Özellikle son yıllarda etkisi kanıtlanmış, bulunması kolay ve ucuz olan aktif karbonla tekstil atık sulardan boya giderimi çalışmaları önem kazanmıştır. Bu yüksek lisans çalışmasında Meşe Palamutundan elde edilmiş olan aktif karbon ile çeşitli derişimlerde hazırlanış Kristal Violet çözeltilerinde adsorpsiyon çalışması yapılmıştır. Çalışmada değişen çözelti konsantrasyonları, pH ve sıcaklığın etkisi araştırılmıştır. BöyleliklepH değeri 6'da en iyi adsorplama yaptığı gözlenmiştir. Zaman geçtikçe ve sıcaklık arttıkça adsorplamanın yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışma sonucunda Meşe Palamutundan elde edilen aktif karbonun adsorbant olarak kullanılmaya uygun olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it seems to be abundant in nature, our limited water, air and soilare getting more and more polluted everyday. Especially in recent years, there has been an increase in water pollution as a result of leaving the water polluted by the dye stuffs used in textile factories without treatment. On different studies, it has been discovered that dye stuffs have especially toxic and carcinogenic effects. It has been found that polycyclic hydro carbons, nitro compounds and other compounds found in dye stuffs havea carcinogenic effect. Although dyes cause bladder cancer the most, they also cause skin and allergic diseases by direct contact. Eye contact and inhalation pose a high risk. Especially in recent years, dye removal studies from textile waste water with activated carbon, which is provento be effective, easy to find and cheap, have gained importance. In this master's study, adsorption study was carried out in Crystal Violet solution sprepared at various concentrations with activated carbon obtained from Acorns. In the study, the effects of varying solution concentrations, pH and temperature were investigated. Thus, it has been observed that it makes the best adaptation at pH value 6. Adsorption was found to be higher as time passed and temperature increased. As a result of the study, it was under stood that the activated carbon obtained from Acorns is suitable foruse as an adsorbent.