Koroner anjiografi yapılacak hastalara uygulanan el masajının anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisi
The effect of hand massage applied to patients undergoing coronary angiography on anxiety and life findings
  1. Tez No: 714993
  2. Yazar: AYŞE YOKUŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma koroner anjiyografi yapılacak hastalara uygulanan el masajının anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı günlük hasta servisinde yapılmıştır. Bu çalışma 20 müdahale ve 20 kontrol olmak üzere toplam 40 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve çalışmaya katılan hastalardan sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Veriler hasta tanıtım formu, yaşam bulguları formu, Durumluluk (DAÖ) ve Süreklilik Anksiyete Ölçeği (SAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesindeki kare, Levene, Shapiro Wilk normallik testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Müdahale grubundaki hastalara anjiyografiye gitmeden önce her iki ele toplamda 10 dakika el masajı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara rutin bakımları dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to examine the effect of hand massage applied to patients undergoing coronary angiography on anxiety and vital signs. The study was carried out in the daily patient service of the cardiology department of Çukurova University Balcalı Hospital. This study was completed with a total of 40 patients, including 20 interventions and 20 controls. Ethics committee approval, institutional permission, and written informed consent were obtained from the patients participating in the study. Data were collected using the patient identification form, vital signs form, State Anxiety (DAS) and Trait Anxiety Scale (SAS). Chi-square, Levene, Shapiro Wilk normality test and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. Before going to angiography, the patients in the intervention group received a total of 10 minutes of hand massage on both hands. No treatment was applied to the patients in the control group other than their routine care.