Çift takviye levhalı T tipi bağlantılarda takviye parametrelerinin bağlantı mukavemetine etkisi
The effect of support panel geometry parameters on the joint strength of T joints.
- Tez No: 715007
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yapıştırma bağlantılarında, kullanılan yapıştırıcıların mekanik davranışları son zamanlarda önem kazanmıştır. Bu çalışmada epoksi yapıştırıcı olan herhangi bir katkı maddesi olmadan çift tesirli bindirme oluşturulmuş ve bağlantılara çekme ve eğilme dayanımları yapılıp, indirme uzunluğu 10, 20, 30 mm, radyus uzunluğu 5, 10, 15 mm ve tabaka kalınlığı olarak 0.5, 1 ve 1,5 mm alınarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda DP460 epoksi yapıştırıcı ve yapıştırılan malzeme olarak AL5754 Alüminyum plaka kullanılmıştır. Deneylerin sonucunda tabaka kalınlığı arttıkça numunelerin hasar yükü ve uzama miktarının arttığı gözlenmiştir. Ayrıca büküm yarıçapı uzunluğunun artışı numunelerin hasar yüküne ve uzama miktarına etki ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mechanical behavior of the adhesives used in bonding joints has recently gained importance. In this study, a double-acting overlap was created without any epoxy adhesive additives, tensile and bending strengths were made on the connections, lowering lengths of 10, 20, 30 mm, radius length of 5, 10, 15 mm and layer thickness of 0.5, 1 and 1.5 mm experimental studies were carried out. In the experimental studies, DP460 epoxy adhesive and AL5754 Aluminum plate were used as the adhered material. As a result of the experiments, it was observed that the damage load and elongation amount of the samples increased as the layer thickness increased. It has also been observed that the increase in the bending radius length affects the damage load and the amount of elongation of the samples.