Kalp yetersizliği olan bireylere uygulanan fiziksel aktivite programının yorgunluk, yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasite düzeyine etkisi
Effect of the physical activity program on fatigue, quality of life and functional capacity level in individuals with heart failure
- Tez No: 715029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, kalp yetersizliği (KY) olan bireylere uygulanan fiziksel aktivite programının yorgunluk, yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasite düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülen araştırma, 20 müdahale 20 kontrol olmak üzere toplam 40 KY hastası ile tamamlanmıştır. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onam alınmıştır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Görsel Analog Skala-Yorgunluk (VAS-F), Minnesota Kalp Yetersizliği ile Yaşam Anketi (MLHFQ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA)-Kısa Formu, Altı Dakika Yürüme Testi (6DYT), Modifiye Borg Dispne Skalası, MAGGIC (Kronik Kalp Yetersizliğinde Meta Analiz Global Grubu) Risk Skorlaması, yürüme izlem çizelgesi, hasta gözlem formu, ev ziyareti ve telefon görüşmeleri takip çizelgesi ile toplanmış, ayrıca Ejeksiyon Fraksiyonu (EF) ve N-terminal pro-B-tipi natriüretik peptit (NT-proBNP) düzeyi ile biyokimyasal değişkenlerin değerlendirmesi yapılmıştır. Müdahale grubundaki KY hastalarına üç ay boyunca haftada üç gün her seansı en az 30 dakika süren fiziksel aktivite programı uygulanmıştır. Hastaların yaptıkları yürüyüşlerin takibi pedometre ile sağlanmıştır. Ayrıca hastalara ayda bir ev ziyareti ve her hafta telefon görüşmesi yapılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara rutin tedavileri ve haftalık telefon görüşmesi dışında herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, bağımsız iki örneklem t testi, McNemar ve McNemar Bowker testi, tekrarlı ölçümlerde iki ve üç yönlü varyans analizleri, Pearson korelasyon analizi testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the effect of physical activity program on the level of fatigue, quality of life and functional capacity of individuals with heart failure (HF). The study which is conducted as a randomized controlled experimental study is completed 20 of whom were interventions and 20 were controls with a total of 40 HF patients. In research is obtained ethics committee approval, institutional permission and written informed consent from the individuals. The data are collected using a Personal Information Form, Fatigue Severity Scale (FSS), Visual Analog Scale-Fatigue (VAS-F), Minnesota Heart Failure Living Questionnaire (MLHFQ), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)-Short Form, Six Minute Walking Test (6MWT), Modified Borg Dyspnea Scale, MAGGIC (Meta-Analysis Global Group in Chronic Heart Failure) Risk Score, walking follow-up chart, patient observation form, home visit and phone calls with follow-up chart. In addition, ejection fraction (EF) and N-terminal pro-B-type natriuretic peptide (NT-proBNP) levels and biochemical variables are evaluated. In intervention group of HF patients are given a physical activity program each session lasting at least 30 minutes three days a week for three months. The patients walking tracked with a pedometer. Additionally the patients visited once a month and phone calls made every week. No intervention is applied in control group patients other than their routine treatments and weekly phone calls. Data are evaluated using descriptive statistics, independent two-sample t-test, McNemar and McNemar Bowker test, two- and three-way analyzes of variance in repeated measurements, and Pearson correlation analysis tests. The value of p0.05).