Ankilozan spondilitli hastalarda spinal mobilite ile paravertebral kas atrofisi ve yağlı dejenerasyon ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between spinal mobility and paravertebral muscle atrophy and fatty degeneration in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 715030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BALEVİ BATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı AS'li hastalarda lomber manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanarak paravertebral kas atrofisi ve yağlı dejenerasyonu değerlendirmek ve bunun spinal mobilite ile ilişkisini belirlemektir. Çalışmamıza Modifiye New York Kriterlerine göre AS tanısı konmuş 40 hasta ve kontrol grubu olarak Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine bel ağrısı dışında nedenlerle başvurmuş bel ağrısı olmayan 40 kişi alındı. Hastaların demografik bilgileri, hastalık süresi, kullanılan ilaç tedavileri, laboratuvar bulguları kaydedildi. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için BASDAI (Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi) ve ASDAS (Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru), hastaların fonksiyonel durumunu değerlendirmek için BASFI (Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi), spinal mobilite ölçümü için ise BASMI (Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi) kullanıldı. Tüm katılımcılara paravertebral kasları değerlendirmek, lomber lordoz açısı ve lumbosakral açı ölçümü yapabilmek amacıyla lomber MRG yapıldı. Lomber ölçümler L-L2, L2-L3, L3-L4 ve L4-L5 seviyelerinden yapıldı. Çalışmamızda AS hastaları ve kontrol grubunun yaş, cinsiyet, VKİ, eğitim durumu, ek hastalık, egzersiz, sigara ve alkol kullanımları benzerdi (p>0.05). AS hastalarının paravertebral kaslarının yağlı dejenerasyon düzeyi dört lomber seviyede de kontrol grubundan daha fazla bulundu (p0.05). BASMI ile L3-L4 seviyesi sağ erektor spina kas vertebra oranı (r=–0.370, p=0.019) ve L3-L4 seviyesi sol erektor spina kas vertebra oranı (r=–0.358, p=0.023) arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate paravertebral muscle atrophy and fatty degeneration using lumbar magnetic resonance imaging (MRI) in patients with Ankylosing spondylitis (AS) and to determine its relationship with spinal mobility. Our study included 40 patients diagnosed with AS according to the Modified New York Criteria, and 40 patients without low back pain who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic for reasons other than low back pain as the control group. Demographic information of the patients, duration of disease, drug treatments used, laboratory findings were recorded. BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index) and ASDAS (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) were used to assess disease activity. BASFI (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index) was used to evaluate the functional status of the patients, and BASMI (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index) was used to measure spinal mobility. Lumbar MRI was performed on all participants in order to evaluate the paravertebral muscles and to measure the lumbar lordosis angle and lumbosacral angle. Lumbar measurements were performed at L1-L2, L2-L3, L3-L4 and L4-L5 levels. In our study, AS patients and control groups were similar in age, gender, BMI, education level, comorbidity, exercise, smoking and alcohol use (p>0.05). Fatty degeneration level of paravertebral muscles of AS patients was found to be higher at all four lumbar levels than that of the control group (p0.05). There was a statistically significant and negative correlation between BASMI and L3-L4 level right erector spina muscle/vertebra ratio (r=–0.370, p=0.019) and L3-L4 level left erector spina muscle/vertebra ratio (r=–0.358, p=0.023).