Nurse-sensitive quality indicators: A multi-centered analysis
Hemşireliğe özgü bakım kalite göstergeleri: Çok merkezli analiz
- Tez No: 715036
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de özel bir sağlık grubunun hastanelerinde izlenmekte olan hemşireliğe özgü kalite göstergelerinin belirlenmesi ve bu göstergelerin hemşire profili ile ilişkilendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Veriler dijital ortamda arşivlenmekte olan kurum kayıtları taranarak, veri toplama formu aracılığıyla toplandı, MedCalc programında analiz edildi. Hemşirelerin eğitim durumlarına göre dağılımları incelendiğinde, çoğunluğunun sağlık meslek lisesi mezunu olduğu (yüzde 51), yüksek lisans mezunu hemşirelerin oranının yüzde 6 olduğu belirlendi. Hemşirelerin kurumda çalışma süresi ortalamaları 41,44 ±12,01 ay, hasta başına harcanan süre ortalaması 357±170 dk olarak hesaplandı. Hemşirelerin lisans/yüksek lisans mezunu olması durumda hastaların bakımdan duyduğu memnuniyet puanlarının daha yüksek olduğu, hastanelerde ortalama yatış günü arttıkça, basınç yarası ve hasta düşmesi oranının arttığı ve hasta memnuniyetinin azaldığı, hemşire memnuniyet puanı ile hemşirelerin ortalama çalışma süresi arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde, hemşire çalışma süresi ile hastaların bakımdan duydukları memnuniyet arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde, hemşire devir oranı ile hemşire çalışma süresi arasında ise negatif yönlü orta düzeyde istatistiksel anlamlı korelasyon olduğu belirlendi. Araştırma sonuçları, risk altındaki hastaları tanımlamak, hastane politikalarına uyumu ölçmek, en iyi uygulama girişimlerinin etkinliğini değerlendirmek üzere hemşireliğe duyarlı göstergelerin izlenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted in descriptive design to determine the nursing-sensitive quality indicators monitored in the hospitals of a private health group in Turkey and to associate these indicators with the nursing profile. The data were derived through the data collection form by scanning the institutional records that archived in the digital environment. According to educational status most of nurses were graduates of high school (51 percent), and the rate of nurses with a graduate degree was 6 percent. The average working time was found to be 41.44 ± 12.01 months, The mean time spent per patient was calculated as 357±170 minutes. In the case that the nurses have a bachelor's/graduate degree, the patients' satisfaction with care scores was higher. There was a statistically significant positive correlation between the nurses' satisfaction score and the average working time of the nurses, the nurse working time and the satisfaction of the patients with the care, and negative correlation between the nurse turnover rate and the nurse working time. As the number of patients and hospitalization days increase, the incidence of adverse events increases proportionally, and it is necessary to monitor nursing-sensitive indicators to identify patients at risk, measure compliance with hospital policies, and evaluate the effectiveness of best practice initiatives, especially for nurse managers to be proactive in terms of staff planning and management of the clinic.