Hastanelerde hemşirelik özelliklerinin hasta sonuçları ile ilişkisi
The relationship between nursing characteristics with patient outcomes in hospitals
  1. Tez No: 888405
  2. Yazar: SAADET CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımdaki araştırma, hastanelerde hemşirelik özelliklerinin hasta sonuçları ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın örneklemini; İstanbul Avrupa yakasında üçüncü düzey sağlık hizmeti sunan üç hastanenin ortopedik cerrahi servislerinde yatarak tedavi gören hastalar (n=408) ve onlara bakım veren hemşireler (n=101) oluşturdu. Araştırma verileri 01.11.2020- 31.12.2022 tarihleri arasında toplandı. Hemşirelere yönelik veriler;“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği”ve“Hemşire İzlem Formu”ile toplandı. Hastalara yönelik veriler;“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hasta İzlem Formu (Bakım Bağımlılığı Ölçeği)”ve“Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği”ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, verilerin gruplar arası karşılaştırmasında parametrik testler (student t testi veya ANOVA), kategorik veriler için Ki-Kare testi, değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Hemşirelerde Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği toplam puan ortalaması 5,54±0,89 bulundu. Hastaların Bakım Bağımlılığı Ölçeği puan ortalamasının 69,17±9,33, Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği puan ortalamasının 86,1±12,98, ortalama yatış maliyetinin 11.696,06 TL ve taburculuk sonrası yeniden yatış maliyetininin 1.126,82 TL olduğu bulundu. Hemşirelik özelliklerinin hasta sonuçları ile ilişkisi için yapılan korelasyon analizine göre; hemşirelerin lisans ve üzeri öğrenim düzeyi, bütüncül hemşirelik yeterlik puanı ve servislerdeki hemşire-hasta oranı ile hastaların yatış maliyeti arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki belirlendi. Hemşirelerin iş doyumu oranı [(memnun+çok memnun olanlar)/toplam hemşire sayısı] ile hastaların yatış maliyeti arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki belirlendi. Hemşirelik özellikleri ile hastaların hemşirelik bakım memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki belirlenmedi. Hemşirelik özelliklerinin hasta sonuçları ile karşılaştırılmasında; hemşireliğe duyarlı bakım göstergelerinden basınç yaralanması ve infiltrasyon, diğer hasta sonuçlarından komplikasyon, taburculuk sonrası 30 gün içinde yeniden yatış ve yeniden ameliyat oranlarında anlamlı farklılık belirlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda; hemşirelerin öğrenim düzeyi, yeterliği ve iş doyumunun hastalarda olumlu sonuçlarından dolayı arttırılması; hemşirelerin fazla mesai, hemşire/hasta oranı gibi iş yükünü arttıran çalışma ortamlarında koşulların iyileştirilmesi için uygun hemşire istihdamının sağlanması; hastaya verilen bakımın ve eğitimin nitelikli olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted using a cross-sectional, descriptive and relational design to determine the relationship between nursing characteristics and patient outcomes in hospitals. The study sample consisted of patients (n=408) receiving inpatient orthopedic surgical treatment and nurses (n=101) providing care in three tertiary hospitals on the European side of Istanbul. Data were collected between 01.11.2020 and 31.12.2022. Data related to nurses were gathered using the“Nurse Demographic Information Form”, the“Holistic Nursing Competence Scale”and the“Nurse Monitoring Form”. Data related to patients were collected using the“Patient Demographic Information Form”, the“Patient Monitoring Form (Care Dependency Scale)”and the“Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale”. Descriptive statistical methods were used to evaluate the data, while parametric tests (Student's t-test or ANOVA) were used for comparisons between groups, the Chi-Square test for categorical data, and Pearson correlation analysis for determining relationships between variables. The average total score for the Holistic Nursing Competence Scale among nurses was found to be 5.54±0.89. The average score for the Care Dependency Scale among patients was 69.17±9.33, the average score for the Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale was 86.1±12.98, the average hospitalization cost was 11,696.06 TL, and the average cost for readmission after discharge was 1,126.82 TL. According to the correlation analysis of the relationship between nursing characteristics and patient outcomes, a positive significant relationship was found between nurses' education level (bachelor's degree and above), holistic nursing competence score and nurse-patient ratio with patients' hospitalization costs. A negative significant relationship was found between nurses' job satisfaction rate [(satisfied+very satisfied nurses)/total number of nurses] and patients' hospitalization costs. No significant relationship was found between nursing characteristics and patients' nursing care satisfaction. When comparing nursing characteristics with patient outcomes, significant differences were found in pressure ulcers and infiltration among nursing-sensitive care indicators, as well as complications, readmission within 30 days after discharge, and reoperation rates among other patient outcomes. Based on these results, it is recommended to increase nurses' education level, competence, and job satisfaction due to their positive impact on patient outcomes; to improve working conditions in environments with high workloads, such as overtime and nurse-patient ratios, by ensuring appropriate nurse staffing; and to ensure the quality of patient care and education.