İş başı eğitimlerinin hemşireliğe duyarlı kalite göstergeleri üzerine etkisi
The effect of toolbox trainings on nursing sensitive quality indicators
  1. Tez No: 789845
  2. Yazar: BİRCAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, randomize kontrollü, ön test, son test, deney ve kontrol gruplu tasarımda, iş başı eğitimlerinin hemşireliğe duyarlı kalite göstergeleri (ağrı yönetimi, bası yarası, hasta düşmesi, periferik venöz kateter komplikasyonu ve istenmeyen olay bildirimi) üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, Hatay'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinin yataklı tedavi servislerinde (yoğun bakım üniteleri hariç) çalışan hemşireler oluşturdu. Randomizasyon ile belirlenen deney ve kontrol grubu servislerinde çalışan toplam 77 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturdu (deney grubu: 38 hemşire, kontrol grubu: 39 hemşire). Veriler, Hemşire Bilgi Formu, Hemşireliğe Duyarlı Kalite Göstergeleri Uygulama Bilgi Formu (Ön Test- Son Test), Hemşireliğe Duyarlı Kalite Göstergeleri Uygulama Kontrol Listeleri, Birim Kalite Göstergeleri İzlem Formu, İş Başı Eğitimlerini Değerlendirme Formu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, puanların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi ve üç izlem puanının kendi içinde karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümlerde varyans analizi sonuçları kullanıldı. Bu çalışma, randomize kontrollü, ön test, son test, deney ve kontrol gruplu tasarımda, iş başı eğitimlerinin hemşireliğe duyarlı kalite göstergeleri (ağrı yönetimi, bası yarası, hasta düşmesi, periferik venöz kateter komplikasyonu ve istenmeyen olay bildirimi) üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, Hatay'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinin yataklı tedavi servislerinde (yoğun bakım üniteleri hariç) çalışan hemşireler oluşturdu. Randomizasyon ile belirlenen deney ve kontrol grubu servislerinde çalışan toplam 77 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturdu (deney grubu: 38 hemşire, kontrol grubu: 39 hemşire). Veriler, Hemşire Bilgi Formu, Hemşireliğe Duyarlı Kalite Göstergeleri Uygulama Bilgi Formu (Ön Test- Son Test), Hemşireliğe Duyarlı Kalite Göstergeleri Uygulama Kontrol Listeleri, Birim Kalite Göstergeleri İzlem Formu, İş Başı Eğitimlerini Değerlendirme Formu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, puanların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi ve üç izlem puanının kendi içinde karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümlerde varyans analizi sonuçları kullanıldı. Araştırmada, deney grubunda yer alan hemşirelerin yaş ortalamasının 31,81±6,33 olduğu, %81,6'sının kadın, %73,7'sinin lisans mezunu olduğu, %76,3'ünün evli olduğu saptandı. Kontrol grubunda yer alan hemşirelerin yaş ortalamasının 30,77± 5,69 olduğu, %76,9' unun kadın, %87,2' sinin lisans mezunu, %64,1'inin evli, %41'nin mesleki deneyiminin 1-5 yıl arasında olduğu belirlendi. İş başı eğitiminin verildiği deney grubunda yer alan hemşirelerin düşme, bası yarası, ağrı yönetimi, periferik venöz kateter ve istenmeyen olay bildirimi ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılık saptandı. İş başı eğitimi alan bütün hemşirelerde uygulama puanlarının her iki gözlemci bulgularına göre anlamlı olarak farklılaştığı, genel olarak ikinci izlemde birinci izleme göre yükseldiği fakat üçüncü izlemde uygulama puanlarının düştüğü saptandı. Birim kalite göstergelerine göre değerlendirildiğinde, iş başı eğitimi almış olan hemşirelerin çalıştıkları servislerde hasta düşme oranlarının ortalamasının sırasıyla 4,04'ten 2,32'ye ve 1,95'e düştüğü, bası yarası oranlarının, 1. izlemde ortalama 4,48, 2. izlemde 2,69 ve 3. izlemde 2,45'e gerilediği saptandı. Ağrı yönetimi doğru yapılan hasta sayısı ortalamasının 37,82'den 71,61'e yükseldiği fakat 3. izlemde 69,07'ye gerilediği saptandı. Periferik venöz kateter komplikasyonu gelişen hasta oranlarına incelendiğinde, 1. izlemde 26,79, 2. izlemde 16,46 3. izlemde 15,42'ye düştüğü görüldü. Sonuç olarak, iş başı eğitimlerinin hemşirelerin hemşireliğe duyarlı kalite göstergelerine ilişkin bilgi düzeyini arttırdığı, uygulamalarını geliştirdiği ve birim kalite göstergelerini iyileştirdiği belirlendi. Bu çalışma sonucuna göre hemşirelere verilen iş başı eğitimlerinin etkili bir yöntem olduğu ve hizmet içi eğitimlerde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of toolbox training on nursing-sensitive quality indicators (pain management, pressure sores, patient falls, peripheral venous catheter complications and adverse event reporting) in a randomized controlled, pre-test, post-test, experimental and control group design. The population of the study consisted of nurses working in the inpatient services (except the intensive care units) of a training and research hospital in Hatay. A total of 77 nurses working in the experimental and control group services determined by randomization constituted the sample of the research (experimental group: 38 nurses, control group: 39 nurses). Data were collected with Nurse Information Form, Nursing Sensitive Quality Indicators Application Information Form (Pre-Test-Post-Test), Nursing Sensitive Quality Indicators Application Checklists, Unit Quality Indicators Follow-up Form, and Toolbox Training Evaluation Form. Descriptive statistical methods were used in the evaluation of the data, independent sample t-test, dependent sample t-test were used to compare the scores, and analysis of variance results were used in repeated measurements for the comparison of the three follow-up scores. This study was carried out to determine the effect of toolbox training on nursing-sensitive quality indicators (pain management, pressure sores, patient falls, peripheral venous catheter complications and adverse event reporting) in a randomized controlled, pre-test, post-test, experimental and control group design. The population of the study consisted of nurses working in the inpatient services (except the intensive care units) of a training and research hospital in Hatay. A total of 77 nurses working in the experimental and control group services determined by randomization constituted the sample of the research (experimental group: 38 nurses, control group: 39 nurses). Data were collected with Nurse Information Form, Nursing Sensitive Quality Indicators Application Information Form (Pre-Test-Post-Test), Nursing Sensitive Quality Indicators Application Checklists, Unit Quality Indicators Follow-up Form, and Toolbox Training Evaluation Form. Descriptive statistical methods were used in the evaluation of the data, independent sample t-test, dependent sample t-test were used to compare the scores, and analysis of variance results were used in repeated measurements for the comparison of the three follow-up scores. In the study, it was determined that the mean age of the nurses in the experimental group was 31.81±6.33, 81.6% were women, 73.7% were undergraduates, and 76.3% were married. The mean age of the nurses in the control group was 30.77± 5.69, 76.9% were female, 87.2% had a bachelor's degree, 64.1% were married, 41% had 1-5 between the years was determined. A significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the nurses in the experimental group, in which toolbox training was given, in the fall, pressure sore, pain management, peripheral venous catheter, and adverse event reporting. It was determined that the practice scores of all nurses who received toolbox training differed significantly according to the findings of both observers, generally increased in the second follow-up compared to the first follow-up, but decreased in the third follow-up. When evaluated according to the unit quality indicators, the average of patient drop-out rates in the wards where nurses with toolbox training work decreased from 4.04 to 2.32 and 1.95, respectively. It was found to decrease to 2.69 in the 1st follow-up and to 2.45 in the 3rd follow-up. It was found that the mean number of patients with correct pain management increased from 37.82 to 71.61, but decreased to 69.07 in the third follow-up. When the rates of patients who developed peripheral venous catheter complications were analyzed, it was found that it decreased to 26.79 in the 1st follow-up, 16.46 in the 2nd follow-up, and 15.42 in the 3rd follow-up. As a result, it was determined that toolbox training increased the knowledge level of nurses about nursing-sensitive quality indicators, improved their practices and improved unit quality indicators. According to the results of this study, it is suggested that toolbox training given to nurses is an effective method and should be used in in-service training