Gömülü yirmi yaş dişi cerrahisinde düğümsüz (barbed/knotless) sütur ile konvansiyonel ipek süturun klinik ve mikrobiyolojik olarak karşılaştırılması
Clinical and microbiological comparison of barbed (knotless) suture and conventional silk suture in impacted thi̇rd molar surgery
- Tez No: 715057
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞENÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; gömülü yirmi yaş cerrahisinde konvansiyonel ipek sütur ile barbed/knotless süturlarının postoperatif dönemde klinik etkilerinin ve mikrobiyolojik olarak tutulumunun değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya alt çene mukoza retansiyonlu gömülü yirmi yaş dişi olan 38 hasta dahil edildi. Her hastanın, mandibular sağ ya da sol diş çekimi yapıldı. Araştırma grubunda; açılmış olan flapler barbed/knotless (düğümsüz) sütur ile süturun özelliklerine göre düğümsüz olarak primer kapatıldı. Diğer grup çekim soketleri ipek sütur ile primer kapatıldı. Preoperatif ve postoperatif üçüncü ve yedinci günlerde ödem miktarı belirlendi. Trismus değerlendirilmesi için inter insizal ölçümler yapıldı. Aynı seanslarda ve sütur alma sırasında Görsel Analog Skala (VAS) kullanılarak ağrı ölçümleri değerlendirildi. Çalışma kolaylığını değerlendirmek için sütur atma süreleri kayıt edildi. Postoperatif üçüncü ve yedinci günlerde süturlar üzerindeki plak durumu, plak indeksi ile skorlandı. Yedinci günde alınan sütur materyallerinin mikrobiyoloji laboratuarında analizleri yapıldı. Bulgular: Barbed süturun sütur atma süresi ipek sütura göre istatistilsel olarak anlamlı derecede düşüktür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the clinical effects and microbiological involvement of conventional silk suture and barbed/knotless sutures in wisdom 3. molar surgery in the postoperative period. Materials and Methods: Thirty-eight patients with impacted teeth with mandibular mucosal retention were included in the study. Mandibular right or left tooth extraction was performed for each patient. In the research group; the flaps that were opened were closed with a barbed/knotless suture without a knot according to the characteristics of the suture. The extraction sockets of the other group were closed primarily with silk sutures. The amount of edema was determined on the preoperative and postoperative third and seventh days. Inter-incisal measurements were made for the evaluation of trismus. Pain measurements were evaluated using VAS during the same sessions and during suture removal. Suturing times were recorded to evaluate ease of operation. On the third and seventh days postoperatively, the plaque status on the sutures was scored with the plaque index. The suture materials taken on the seventh day were analyzed in the microbiology laboratory. Results: The suturing time of barbed suture was statistically significantly lower than silk suture (p0.05).