Radyoterapi uygulanan meme kanserli bireylerde animasyon video eğitiminin radyodermatit gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of animation video training on the development of radiodermatitis in individuals with breast cancer treated with radiotherapy
- Tez No: 715083
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR USTA YEŞİLBALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışma; Meme kanserli bireylere yönelik geliştirilen animasyon video eğitiminin, meme kanserli bireylerde radyodermatit gelişimine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma randomize ön test son test kontrollü yarı deneysel olarak Eylül 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bornova Ek Bina bünyesinde hizmet veren radyasyon onkolojisine başvuran, araştırmanın alınma ölçütlerini karşılayan, araştırmaya katılmaya gönüllü meme kanserli bireyler ile yürütülmüştür. Çalışmada ölçüm aracı olarak; Birey Tanıtım Formu, Radyasyon İle İlişkili Cilt Değerlendirme Formu, Bilgi Değerlendirme Formu, FACT-B yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri; radyoterapi öncesi (0. ay), radyoterapi sonrası (1. Ay) ve radyoterapi sonrası üçüncü ay (3. ay) olmak üzere üç kez yüz yüze görüşme/telefon görüşmesi ile toplanmıştır. Uygulama grubunda yer alan meme kanserli bireylere tedavi boyunca animasyon video izletilmiştir. Bireylere verilen kullanıcı girişi ve şifre ile videoyu izlemeleri konusunda hatırlatmalar yapılmıştır. Toplamda 3 değerlendirme yapılmıştır. Bu süreçte kontrol grubunda yer alan meme kanserli bireylerin standart bakım almaları sağlanmıştır. Çalışmanın yürütülmesi için gerekli etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Bulgular: Uygulama grubunun animasyon video eğitimi sonrası 1. ve 3. ay bilgi puanlarının başlangıç puanlarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Uygulama grubu katılımcılarının 1. ay ve 3. ay bilgi puanlarının, kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Uygulama grubunun başlangıç, 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the effect of animation video training created for individuals with breast cancer on the development of radiodermatitis in individuals with breast cancer. Methods: The study was performed as a random pre-test post-test pattern between September 2019 and May 2020 in T.C. Ministry of Health Sciences University İzmir Tepecik Training and Research Hospital Bornova Annex Building. The studies were conducted with breast cancer individuals who applied to radiation oncology, met the inclusion criteria of the study, and volunteered to participate in the study. As a measurement tool in the study; Individual Identification Form, Radiation-Related Skin Evaluation Form, Information Evaluation Form, FACT-B quality of life scale were used. The data of the study; The data were collected by face-to-face/telephone interviews three times before radiotherapy (0. month), after radiotherapy (1. month), and third month (3rd month) after radiotherapy. An animation video was watched throughout the treatment to individuals with breast cancer. Reminders were made to watch the video with the user login and password given to the individuals. In this process, individuals with breast cancer in the control group were provided with standard care, without being shown the videos. A total of 3 evaluations were made. Necessary ethics committee and institutional permissions were obtained for the conduct of the study. Results: It was determined that the 1st and 3rd month knowledge scores of the treatment group after the animation video training were higher than the initial scores. It was observed that the 1st month and 3rd month knowledge scores of the treatment group participants were higher than the control group.