Origins of manorial organisation in early medieval England
Erken Ortaçağ İngiltere'sinde manor örgütlenmesinin kökenleri
  1. Tez No: 71511
  2. Yazar: AYSU DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Erken Ortaçağ İngilteresinde Manor Örgütlenmesinin Kökenleri Aysu Dinçer Bu çalışma erken ortaçağ İngilteresinde manor örgütünün kökenlerini araştırmayı amaçlar. Manorun kökenleri üzerinde çok tartışılmış bir konudur. Çalışma manorun kökenleri üzerine yapılmış tartışmaları ele alan historiografik bir özetle başlar. Takip eden bölümlerde, Anglo-Saxon döneminde yaşanan sosyal ve ekonomik değişmeler ve gelişmeler Anglo-Saxon istilalarından başlayan kronolojik bir düzen izlenerek analiz edilmiştir. 5. ve 8. yüzyıllar arasında Anglo-Saxon krallıkları yerleşik bir düzene geçti ve krallar toplumun farklı sınıflan arasındaki ilişkileri düzenlemek için yasalar koydular. Bu dönemde toplumsal sınıflar belirginleşti, köylü grupları arasında farklılaşmalar oldu ve lordlar köylülük üzerinde giderek artan haklara sahip oldular. 9. yüzyılda Viking akınlarıyla köylüler korunma ve adalet için lordlara gitgide daha fazla ihtiyaç duydular ve bunun sonucunda özellikle Wessex'de lordluk ve bağımlılık kavranılan güçlendi. Viking akınlarından sonra köylülerin lordlara vermek zorunda oldukları vergiler ve emek hizmetleri daha kesin hatlarla belirlendi ve istendi. Çalışma Norman Fethi ile son bulur. Anglo-Saxon aristokrasisinin yerini neredeyse tümüyle Norman aristokrasisi almıştır, köylülük artık daha ağır baskılar altodadır ve homojen bir serf grubunun yaratılmasına doğru büyük bir adım atılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Origins of Manorial Organisation in Early Medieval England Aysu Dinçer This study attempts to investigate the origins of the manorial organisation in early medieval England. The origins of the manor has been a long debated issue. The study starts with a historiographical overview of various debates on manorial origins. In the following chapters the social and economic changes and development experienced during the Anglo-Saxon era are analysed, following a chronological order, starting with the Anglo-Saxon invasions and their settlement on the island. Between the 5th and 8th centuries the Anglo-Saxon kingdoms got more settled and the kings issued laws to regulate the relationships between different classes of the society. During this period the society became more stratified, distinctions arose among different peasant groups and lords acquired ever increasing rights over the peasantry. In the 9th century, with the Viking raids, lordship and ties of dependency got stronger especially in Wessex, where the peasants had to depend on the lords for protection and jurisdiction. After the Viking raids, the dues and services the peasants had to render were more strictly defined and demanded. The study ends with the Norman Conquest, at which point the peasantry fell into a more depressed position, taking a big step towards becoming a homogenous group of serfs, while at the same time the Anglo-Saxon aristocracy was nearly totally replaced by the Norman aristocracy.