Continuity and change in the culinary culture of the Ottoman place in the 19 th century
19. yüzyıl Osmanlı saray mutfağında süregelen ve değişen tüketim alışkanlıkları
  1. Tez No: 71510
  2. Yazar: ÖZGE SAMANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Osmanlı Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Özge Samancının“ 19. Yüzyıl Osmanlı Saray Mutfağında Süregelen ve Değişen Tüketim Alışkanlıkları ”Bu tez Osmanlı yemek kültürü konusunda yapılmış ilk çalışmalardan biridir. Esas-olarak, 19. Yüzyıl Osmanlı sarayı yemek kültüründe meydana gelen değişimler ve süregelen alışkanlıklar ele alınmıştır. Aynı zamanda, 18. yüzyıl sonuna kadar Osmanlı saray mutfağının genel nitelikleri de anlatılmıştır. Osmanlı sarayının tüketim alışkanlıklarının yanı sıra masa adabı ve yemek törenleri bu çalışmanın yoğunlaştığı ana temalardır. Arşiv belgeleri birincil kaynak olarak kullanılmıştır. Osmanlı sarayına ait yemek tariflerine ulaşılamadığından dolayı, Başbakanlık Arşivi'nde bulunan Osmanlı saray mutfak defterlerinden elde edilen bilgiler, saray mutfağını tanımlamakta kullanılmıştır. 19.yüzyılın ilk yarısına ait olan bu defterlerin, saraya sağlanan çeşitli yiyecek maddeleri, servis takımları ve mutfak aletleri hakkında detaylı bilgi vermesi Osmanlı sarayının tüketim alışkanlıklarını belirlemekte önemli rol oynamışdır. Seyahatnameler, anılar ve 19.yüzyılda basılmış olan yemek kitapları diğer birincil kaynaklar arasındadır. Saray mutfağı veya İstanbul mutfağı olarak tanımlanan klasik Osmanlı mutfağı uzun bir geçmişe sahiptir. Orta Asya göçebe geçmişinden imparatorluğun son yıllarınakadar, Osmanlı yemek geleneği, adabıyla, mutfağıyla ve simgeleriyle sürekli değişerek ve zenginleşerek rafine bir kimliğe bürünmüştür. Fakat geleneksel nitelikler, yenilerine rağmen, devam etmiştir. 19.yüzyılda Osmanlı Mutfağı yeni bir çehreye kavuşmuştur.“Modernleşme”düşüncesi, hayatin başka alanlarında olduğu gibi, Osmanlı yemek kültüründe de izlerini bırakmıştır. Geleneksel {alaturka) ve modern (alafranga) yeme- içme alışkanlıklarının birbirinin yanısıra varolması elit tabakada, ve hatta toplum genelinde bir ikilem yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
“Continuity and Change in the Culinary Culture of the Ottoman Palace in the 19th century”by Özge Samancı This study undertook an introductory research about Ottoman culinary culture. In particular, the study sought to discover the changing and continuing characteristics of the Ottoman palace cuisine during the 19th century. In addition, a general description of Ottoman palace cuisine until the end of the 18* century was provided. The culinary consumption patters of the Ottoman palace together with the table etiquette and the food ceremonials were the basic topics considered in this project. The thesis used archival documents as its primary source. The Ottoman palace kitchen records of the Prime Ministry Archives were used to define the Ottoman palace kitchen due to the lack of recipes exclusive to the Ottoman palace. These lists, which belonged to the first half of the 19th century and which included the different kinds of food, tableware, and kitchen utensils supplied to the palace kitchens, had a significant role on the revelation of the consumption patterns of the Ottoman palace. Various travel accounts and memoirs, along with the Ottoman cookbooks IVpublished in the 19* century were additional primary sources used in this research study. The classical Ottoman cuisine which could be defined as Ottoman palace cuisine or Istanbul cuisine was the outcome of a long historical background. From its nomadic past in Central Asia to the last days of the Empire, Ottoman culinary repertoire, along with culinary etiquette, cuisine and symbols has been enriched and changed to a great extent resulting in the formation a very sophisticated culinary culture. Nevertheless, the original characteristics have survived despite the acquisition of new ones. The adoption of new culinary models has gained momentum during the 1901 century. Essentially, during the 19* century Ottoman culinary culture has entered into a new phase. The idea of“modernization”has left its marks on Ottoman culinary culture as has been the case with other aspects of life. The exercise of modern (alafranga) and traditional (alaturka) consumption patterns has created a dialectic in the culinary culture of the elite as well as that of the general public.