Factors affecting home and corporate users decision to upgrade packaged software products
Ev ve iş kullanıcılarının paket yazılım ürünlerini yükseltme kararını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 71512
  2. Yazar: ALPER AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET EV VE İŞ KULLANICILARININ PAKET YAZILIM ÜRÜNLERİNİ YÜKSELTME KARARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Alper Akgün Yazılım endüstrisinin seksenli yılların sonunda ve doksanlı yıllarda gösterdiği baş döndürücü büyüme, yazılımın bir ürün kategorisi olarak önemini arttırmıştır. Buna karşılık, yazılımın endüstrisinin görece genç olması ve yazılımla ilgili her şeyin hızla değişmesinin bir sonucu olarak, yazılım ürünleri üzerine yapılmış araştırma sayısı oldukça azdır. Yazılım yükseltme ürünleri, toplam yazılma satışlarının önemli bir kısmım oluşturduğundan, bu çalışma müşterilerin yazılım ürünlerini yükseltme kararlarını incelemektedir. Bu çalışma müşterilerinin, yükseltme kararını alırken farklı yazılım nitelMerinin önemini nasıl değerlendirdikleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kurumsal müştericiler ve ev kullanıcıları önemli iki tüketici kategorisi olduğundan, yazılım yükseltme konusunda benzer şekilde davranıp davranmadıkları, bu çalışmanın yanıtlamaya çalıştığı sorulardan birisidir. Bu çalışmanın kuramsal altyapısı müşterilerle görüşmeler ve medyadaki yazılım değerlendirmelerinin incelenmesi sonucunda oluşturulmuştur. Birincil veriler hazırlanan anketlerin 78 kişi tarafından yanıtlanması yolu ile toplanmıştır. Çalışmada kullanılan örnek İstanbul'daki birkaç büyük şirkette çalışan ve evde bilgisayar kullanan personelden ve İstanbul'daki bazı firmaların Bilgi Teknolojileri çalışanlarından oluşmaktadır. VIVeriler“SPSS for Windows 5.01”aslı istatistik yazılım paketi ile, t-test, ANOVA ve diğer istatistiksel analizler kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçları, kurumsal müşteriler ile ev kullamcılarrmn, hatasızlık, performans, yeni özellikler, kullanım kolaylığı ve maliyet konusunda farklı davranmadıklarım göstermektedirler. Ancak, yazılımın ölçeklenebilirliği konusunda kurumsal müşteriler, ev kullanıcılarına göre daha duyarlıdırlar. Ayrıca kurumsal müşteriler yeni yazılımın gerektireceği eğitim maliyetini, ev kullanıcılarına göre daha önemli bulmaktadırlar. Bu çalışmanın ortaya çıkardığı sonuçlardan birisi de yazılım ürünleri ve yazılım yükseltmesi konusunda daha fazla araştırmalar yapılması gereğidir. VU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FACTORS AFFECTING HOME AND CORPORATE USERS' DECISION TO UPGRADE PACKAGED SOFTWARE PRODUCTS By Alper Akgün By the growth of software industry in late eighties and in nineties, especially in the personal computer market, software has become an important product category. Because of the relative youth of software business and the speed with which things change in the software business, currently there is a lack of research on software products. Software products should be investigated via marketing research methods. This study aims to understand the software upgrade decisions of customers, because software upgrades form a big portion of the software product sales. The study focuses on how the software consumers evaluate the importance of different software attributes in their upgrade decision. Corporate customers and home software consumers are considered as two important consumer categories. Whether or not they behave similarly is one of the questions this study aims to answer. The theoretical framework for the study is built from specific product evaluations in magazines and via depth interviews with customers. Primary data is collected via self- administered electronic mail questionnaires from 78 respondents. The sample consists of Information Technology staff from organizations in Istanbul and home computer users working in three separate organization and customers of an Internet Service Provider company in Istanbul. IVThe data has been analyzed statistically by using descriptive statistics, t-test for groups and one-way ANOVA by using the program SPSS for Windows Release 5.01. The result has shown that corporate customers and home users do not differ in their evaluation of the importance of robustness, performance, additional new features, ease of use and the cost of the software version. However, corporate customers attribute scalability a higher importance level than home software consumers. The study has also shown that corporate customers find the cost of Ixaining more important than home software consumers. Finally, this research reveals the importance of further research on software products and software upgrades.