Bağlanma stilleri ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki: İşlevsel olmayan üstbilişsel inançların aracı rolü
Relationship between attachment styles and social media addiction: The mediating role of dysfunctional metacognitive beliefs
  1. Tez No: 715131
  2. Yazar: HASAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Güvensiz bağlanma stilleri psikiyatrik rahatsızlıklar için bir risk faktörü olarak belirmektedir. Güvensiz bağlanma stilleri olan kaygılı bağlanma stili ve kaçınmacı bağlanma stili psikopatolojiye yatkınlık sağlamasının yanı sıra bireylerde oluşabilecek psikiyatrik rahatsızlıkların sürmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Teknolojiyle ilişkili bir bağımlılık olan sosyal medya bağımlılığında da, bağlanma stillerinin rolü görülmektedir. Sosyal medya bağımlılığı kendisini sosyal medya sitelerinde aşırı vakit geçirme, duygu durumunu düzenlemek için sosyal medya kullanma, sosyal medya sitelerine girmek için yoğun bir istek duyma özellikleriyle gösteren bir davranışsal bağımlılıktır. Bağlanma stilleri ve sosyal medya bağımlılığı arasında ilişkiyi inceleyen çalışmalarda, güvensiz bağlanma stillerinin sosyal medya bağımlılığı ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmektedir. Bağlanma stilleri ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışırken başka faktörlerin de etkisi incelenmiştir. Bu faktörlerden birisi de üstbiliştir. Üstbiliş“düşünmek üzerine düşünmek”olarak ifade edilebilir. Bağlanma stilleri ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide üstbilişin rolüne değinen çok fazla çalışma mevcut değildir. Buradan hareketle mevcut çalışma, bağlanma stilleri ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelerken, aynı zamanda bu ilişkide üstbilişlerin aracı rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma içerisinde hem kaygılı bağlanma stilinin hem de kaçınmacı bağlanma stilinin sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisinin olduğu ve işlevsel olmayan üstbilişsel inançların aracılık rolü gördüğü beklenmiştir. Pandemi koşullarından ötürü ulaşılabileni örnekleme yöntemi seçilerek veriler çevrimiçi ortamlarda toplanmıştır. Çalışma kesitsel yöntem seçilerek yapılmıştır. Çalışmaya toplam 701 kişi katılmıştır. Verilerin normal dağılımının test edilmesi için Skeewness ve Kurtosis değerlerine bakılmıştır. Ortalamalar arasındaki farka bakmak için varyans analizleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin sosyal medya bağımlılığına olan etkisini incelemek için t-testi kullanılmıştır. Yaş, meslek, anne ve babanın eğitim durumlarıyla çalışma değişkenlerinin incelenmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD analizi kullanılmıştır. Sosyal medya kullanım sürelerinin çalışma değişkenleriyle olan ilişkisini analiz etmek için basit doğrusal regresyon kullanılmıştır. Çalışma değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. İşlevsel olmayan üstbilişsel inançların aracı rolü SPSS Process eklentisi yardımıyla incelenemiştir.
Özet (Çeviri)
Insecure attachment styles occurs as a risk factor for psychiatric disorders. Anxious attachment style and avoidant attachment style which are part of insecure attachment styles not only provide disposition to psychopathology, but also they have very crucial role for continuation of psychiatric disorders. Also, they are playing role in social media addiction which is related to technology. Social media addiction is behavioral addiction which is reflecting itself as spending excessive time in social media, using social media to regulate mood, high demand to online social media sites. Studies that investigate the relationship between attachment styles and social media addiction has shown that there is significant relationship among them. While investigating the relationship between attachment styles and social media addiction, also researchers tries to analyze other factors. One of them is metacognition. Metacognition is defined as“thinking on thinking”. There are not sufficient studies that focus on metacognition role in the relationship between attachment styles and social media addcition. Therefore, current research aims that investigating the role of metacognition in the relationship between attachment styles and social media addiction. In current research, we expected that both anxious attachment style and avoidant attachment style have a significant relationship with social media addicition and dysfunctional metacognitive beliefs has a mediating role in this relationships. Participants filled questionnaires in online platforms using convenience sampling method due to the pandemic conditions. We analyzed variables related to study with SPSS. Cross-sectional method has chosen to study. A total of 701 people participated in the study. Skeewness and Kurtosis values were checked to test the normal distribution of the data. Analyzes of variance were used to look at the difference between the means. The t-test was used to examine the effect of categorical variables on social media addiction. One-Way ANOVA and Tukey HSD analysis were used to examine the variables of age, occupation, educational status of parents, and employment. Simple linear regression was used to analyze the relationship of duration of social media use with study variables. Pearson Correlation test was applied to examine the relationship between study variables. The mediating role of dysfunctional metacognitive beliefs was examined with the help of SPSS Process.